Ņemot vērā komersantu lielo interesi par ES fondu programmu ražošanas telpu attīstībai apstrādes rūpniecības uzņēmumiem (turpmāk – atbalsta programma), Ekonomikas ministrija sagatavoja noteikumus otrās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanai. 2018. gada 25. septembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja sagatavotos Ministru kabineta noteikumus.

Atbalsta programmas mērķis ir veicināt komersantu, kas darbojas tautsaimniecības nozarēs viedās specializācijas jomās vai apstrādes rūpniecībā, paplašināšanos un jaunu komersantu veidošanos, atbalstot ražošanas ēku izveidi reģionos.

“Šajā projektu atlases kārtā galvenais uzsvars ir uz apstrādes rūpniecības īpatsvara pieaugumu, vienlaikus veicinot arī tās produktivitātes celšanu un rūpniecības digitalizāciju. Tieši tādēļ otrajā projektu atlases kārtā, no vienas puses, atbrīvojam apstrādes rūpniecības komersantu finanšu līdzekļus produktīvām investīcijām, no otras puses, palīdzam risināt produktīvu investīciju pieejamību apstrādes rūpniecībā,” uzsver Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks R.Aleksejenko.

Komersanti, tai skaitā pašvaldību kapitālsabiedrības, kā arī nodibinājumi un ostu pārvaldes varēs saņemt atbalstu ražošanas ēku būvniecībai, pārbūvei vai atjaunošanai apstrādes rūpniecības un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares komersantu vajadzībām.

Atbalsts būs pieejams visos plānošanas reģionos – Rīgas reģiona (izņemot Rīgu), Vidzemes, Zemgales, Latgales un Kurzemes, katram reģionam paredzot 5 088 784,40 eiro lielu finansējumu, izņemot Rīgas pilsētu. Nosacījumi paredz, ka, lai varētu saņemt ERAF finansējumu, ražošanas ēkai jābūt ne mazākai par 2 000m2 un ēku paredzēts izmantot apstrādes rūpniecības nozarē vai IKT produktu un procesu izstrādei.

Savukārt Rīgas reģionam ir noteiktas atsevišķas prasības, kas veicina pētniecības un attīstības darbu veikšanu un fokusē atbalstu augstas pievienotās vērtības nozares mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Lai saņemtu finansējumu Rīgas reģionā, projekta īstenotājam būs jānodrošina minimālā platība laboratorijas telpām attiecīgā objektā vismaz 1000m2, kā arī noteikts pienākums īstenot klasteru pakalpojumus objektā esošiem nomniekiem.

Atbalsta programmas pirmās kārtas ietvaros tika iesniegti 77 projektu pieteikumi no kuriem, ierobežotā finansējuma dēļ varēja apstiprināt tikai 40 projektus. Programmas projektu pieteikumu otrās kārtas kopējais finansējums ir 25,4 miljoni eiro, nodrošinot nodarbinātības pieaugumu par 480 darba vietām. Projektu iesniegumu pieņemšanu Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā plānots uzsākt līdz šā gada beigām.

Detalizēti ar atbalsta programmas nosacījumiem var iepazīties Ministru kabinet noteikumos “Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 3.1.1.specifiskā atbalsta mērķa “Sekmēt MVK izveidi un attīstību, īpaši apstrādes rūpniecībā un RIS3 prioritārajās nozarēs” 3.1.1.5.pasākuma “Atbalsts ieguldījumiem ražošanas telpu un infrastruktūras izveidei vai rekonstrukcijai” otrās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi” http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40448322&mode=mk&date=2018-09-25.

Informāciju sagatavoja: Elita Rubesa-Voravko, Ekonomikas ministrijas, Sabiedrisko attiecību nodaļa, Tālrunis 67013193, E-pasts prese@em.gov.lv
Informācijas avots:  www.em.gov.lv