Šoreiz 2021. gada pašā gada nogalē Cilvēkstāstu 4. sērijā stāstām par radošo un uzņēmīgo Solvitu Bodogu, kura pēc vairākiem ārzemēs pavadītiem gadiem atgriezusies dzimtajā Ventspilī. Solvita ir cirka māksliniece. Viņas lielā mīlestība ir dzīvnieki un it īpaši suņi. Solvita ir lakoniska un iesākumā stāsta: “Mana ģimene esmu es un mani trīs mastifi. Mana ģimene ir arī mani radiņi – māsiņa ar bērniņiem. Citas nav. Kaut kur pasaulē vēl pa kādam asinsradiniekam. Tas viss.”

Foto no personīgā arhīva

Taujāta, kāpēc savulaik devās prom no Latvijas, Solvita, kā galveno iemeslu min   mīlestību un laulības. Lai arī viņa vienmēr bijusi ceļojumu un piedzīvojumu mīļotāja, tomēr tieši mīlestības dēļ bija gatava pamest Latviju un doties uz Ungāriju, pie mīļotā. Lēmumu – doties prom – palīdzēja pieņemt arī jau sen izsapņotā vēlme – dzīvot Dienvidu valstīs, turklāt Ungārija vienmēr bija likusies skaista zeme. Sākumā, kā jau visos romantiskos stāstos, viss bija skaisti un mīlestības dēļ pasaule tika uzlūkota kā caur “rozā brillēm”, taču sadzīve ienesa arī citas krāsas, tai skaitā un sāpīgu vilšanos mīļotajā cilvēkā.

Vai jaunajā mītnes zemē – Ungārijā – Solvita piepildīja tās “gaidas”, ko cerēja saņemt? Solvita atbild: “Nē. Kā auksts ūdens vai kā iekosties ābolā un secināt, ka tas ir tārpains. Tas – saistībā ar ģimenes dzīvi. Bija arī labais, ja runājam tā globāli – pasaules, citas kultūras iepazīšana… Esot konkrētajā vidē, bet tās gluži nebūs nosaucamas par gaidām.

Solvita pieņēma lēmumu – atgriezties atpakaļ Latvijā, jo tikai šeit viņas ieskatā bija iespējams turpināt radošu darbu, drošu dzīvi kopā ar savējiem, sajust savējo atbalstu un siltumu. Bet atgriešanās stāsts nebija no vienkāršajiem.. Solvita stāsta: “…bēgšana no tobrīd slēgtas valsts (Covid-19 pandēmijas sakarā), nozagti dokumenti, cauri Eiropai… Zaudēti īpašumi…  3 sunīši un 20 somas. Bet – te, Latvijā, mani gaidīja…Pretējos svaru kausos – dzīvības briesmas un apdraudējums, iespējas īstenot plānus- stipri ierobežotas… Reāli izvērtējot situāciju – protams, ka atgriešanās bija labākā izvēle.”

Vai Solvita saskārās ar kādām grūtībām, atgriežoties Latvijā? Solvita ir drosmīga un daudz pieredzējusi, taču nezaudē optimismu: Ja cilvēks pusmūžā zaudē tik daudz, nu, materiāli zaudē, ka pat karotes nav.. tad pēc tam jebkurā vietā ir pagrūti uzsākt jaunu dzīvi. Bet tagad atkal i karotes ir, i viss pārējais…”

 

Visiem tiem, kuri vēlas atgriezties Latvijā, Solvita iesaka būt drosmīgiem. Nebaidīties no saviem sapņiem un iecerēm. Tik vienkāršs un reizē tik emocionāli piepildīts novēlējums gan pašai, gan mums visiem Jaunajā 2022. gadā!

Informāciju sagatavoja

Kurzemes plānošanas reģiona remogrācijas koordinatore

Agnese Berģe