Jaunajā  “Cilvēkstāsti” sērijā Nr.6. stāstām par Aneti Ozoliņu, kura pēc vairāku gadu prombūtnes atgriezusies dzimtajā Saldū. Raksturojot sevi, Anete saka: “Esmu divu foršu puiku mamma un uzņēmēja. Vienmēr patikuši izaicinājumi darba jomā, taču šobrīd ikdienas lielāko daļu aizņem rūpes par diviem pozitīviem un visādā ziņā lieliskiem dēliņiem. Patīk aktīvs dzīves veids, laba grāmata un kvalitatīvi pavadīts laiks ar ģimeni. Darbā šobrīd jābūt īpaši produktīvai, ņemot vērā ierobežoto stundu skaitu, ko šobrīd tam varu atvēlēt.”

Foto no personīgā arhīva

Jautājot, kāpēc savulaik devusies prom no Latvijas, Anete stāsta, ka, studējot Latvijas Universitātē un paralēli strādājot par modeli, esot radusies iespēja apceļot dažādas valstis. Anete strādājusi un dzīvojusi Turcijā, Itālijā, Dienvidkorejā un pat Ķīnā. Pēc studiju pabeigšanas universitātē, Anetei radās iespēja doties uz Meksiku un pusotru gadu strādāt par modeli Mehiko. Viņa stāsta: “Sākotnēji domāju pabūt Meksikā vienu vai divus mēnešus un tad atgriezties Latvijā, kur mani jau gaidīja darba piedāvājums kādā lielā, starptautiskā auditorkompānijā. Taču ātri vien iemīlējos Meksikā, tās kultūrā, cilvēkos un, protams, spilgtajā saulē. Tā kā ļoti iepatikās pati valsts un darbs, kas bija ne vien interesants, bet arī ļoti labi atalgots, palikt uz ilgāku laiku likās tikai loģiski.”

Meksikā Anete iejutās ļoti labi: “Vēl šodien, iedomājoties par Meksiku, kavējos lieliskās atmiņās, un smaidu līdz pat ausīm! Cilvēku labestība, dabas skaistums man palīdzēja šajā valstī ļoti ātri un viegli iedzīvoties. Sirsnīgo un atvērto kolēģu un apkārtējo cilvēku rūpes izjutu ik uz soļa, tāpēc man arī palikuši daudz kontaktu no Meksikas! Ar lielāko prieku atgriežos Meksikā, kad vien iespējams! Visiem draugiem, paziņām vienmēr jautāju: “Meksikā esi bijis?” Ja nav, tad stāstu par šo skaisto zemi, tās iedzīvotājiem, vietām un lietām. Manuprāt, Meksika ir viens no skaistākajiem galamērķiem pasaulē!”

Lai cik jauka būtu Meksika un tās cilvēki, Anetei vienmēr bija vēlme atgriezties Latvijā. Galvenais atgriešanās iemesls bija ģimene, kura Anetei vienmēr bijuši ļoti nozīmīga.

Anete atminas, ka grūtākais, atgriežoties Latvijā, bija kontaktu atjaunošana ar draugiem un paziņām. Darba ziņā lielu satraukumu neesot izjutusi, jo bija izveidoti naudas iekrājumi, tāpēc varējusi lēnu garu visu izdomāt un apsvērt, ko tieši vēlas darīt. Anete bija entuziasma pilna un kopā ar mammu tika dibināts uzņēmums “BEE BITE”.

“Biju attīstījusi pat vairākas biznesa idejas, no kurām divas arī īstenoju. Daudz palīdzēja mamma, kura atbalstīja visas manas trakās un mazāk trakās idejas. Vēl šodien uzņēmumā, ko kopā dibinājām, strādājam roku rokā un izbaudām viena otras kompāniju,” stāsta Anete.

Anete atzinīgi novērtē remigrācijas koordinatora pieejamību, aicinot to izmantot visiem, kuri jūt nepieciešamību pēc padoma vai atbalsta, atgriežoties dzimtenē: “Ja man jau nebūtu bijušas savas idejas par biznesa uzsākšanu Latvijā, noteikti būtu izmantojusi iespēju ar kādu sazināties par atgriešanos, lai labāk izprastu savas iespējas darba tirgū. Domāju, ka vairāk jāstrādā pie tā, lai Latvijā radītu drošu un patīkamu darba vidi, kurā cilvēki paši gribētu atgriezties, taču, protams, ka nepieciešams cilvēkus arī informēt par iespējām atgriezties.”

Visiem tiem, kuri atgriezušies vai vēlas atgriezties Latvijā, Anete novēlē: “Ja ir patiesa vēlme atgriezties, tad vienmēr būs arī iespējas to izdarīt. Ir jauki apzināt visas iespējas, tai skaitā remigrācijas koordinatora sniegto atbalstu, un zināt, ka esi gaidīts mājās, taču viss jebkurā gadījumā būs atkarīgs no paša cilvēka. Lēmums par atgriešanos ir jāpieņem, balstoties uz paša vēlēšanos un iniciatīvu, un pašam arī tas jāpaveic. Kādiem liksies, ka ērtāka dzīve ir Lielbritānijā vai citā valstī, savukārt citiem nebūs labi ne Lielbritānijā, ne Latvijā, ne Meksikā. Es ieteiktu apzināt visas iespējas un nekad nenokārt degunu, nekad nepaļauties uz citiem bet vairāk darīt pašiem. Viss ir mūsu pašu rokās!”

Informāciju sagatavoja

Kurzemes plānošanas reģiona remogrācijas koordinatore

Agnese Berģe