“Īstais cilvēks īstajā vietā”, pasniedzot virtuāli atzinību par “Pieejamām vides iniciatīvām” Kurzemes plānošanas reģiona projekta vadītājai Alisei Lūsei saka Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs.  Piektdien, 3. decembrī, Starptautiskajā cilvēku ar invaliditāti dienā, jau septīto gadu pēc kārtas tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku pasniedza Gada balvas un atzinības konkursā “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam”. Ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, jau otro gadu pēc kārtas balvas tika pasniegtas virtuāli.

A.Lūse ar patiesu aizrautību ir veiksmīgi īstenojusi divus Kurzemes plānošanas reģiona projektus vides pieejamības jomā. Usmas Elkraga dabas taka, pastaigu taka gar Ventas upes krastu Skrundā, laipas Rojas pludmalē, atpūtas vieta pie Durbes ezera, kā arī dabas taku ceļvedis– tas viss izveidots Dabas tūrisma pieejamības projekta “Dabas tūrisms visiem” (UNIGREEN) ietvaros, ko 2,5 gadu garumā no 2017. – 2019.gadam īstenoja Kurzemes plānošanas reģions sadarbībā ar 6 pašvaldībām Kurzemē un 4 partneriem Lietuvā. Savukārt projekta “Dabas pieejamība visiem (NatAc)” ietvaros, ko A.Lūse vadīja no 2019. līdz 2021.gada beigām, paveikts vēl vairāk – uzlabota pieejamība 6 Kurzemes dabās takās, izbūvēta arī jauna dabas taka un āra dabas klase, uzstādītas septiņas cilvēkiem ar invaliditāti pieejamas tualetes, būtiski uzlabota un modernizēta mapeirons.lv vietne, iekļaujot detalizētu informāciju par vairāk nekā 100, cilvēkiem ar invaliditāti pieejamām dabas takām Latvijā, Igaunijā un Somijā, sagatavots arī  jauns dabas taku ceļvedis ar 100 visiem pieejamām dabas takām un vairāk nekā 300 citām takām un apskates vietām Latvijā, Igaunijā un Somijā, kā arī īstenotas citas būtiskas aktivitātes vides pieejamības veicināšanas jomā.

Kurzemes plānošanas reģiona komanda ļoti lepojas ar savu lielisko, atsaucīgo un enerģisko kolēģi! Pateicoties Alises ieguldītajam darbam, Kurzemes reģiona dabas skaistumu var baudīt arvien vairāk cilvēku, t.sk. apmeklētāji ratiņkrēslā, ar redzes vai kustību traucējumiem, ģimenes ar bērnu ratiņiem, seniori!

Pateicamies arī Interreg Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmai 2014.-2020.gadam un Centrālās Baltijas jūras reģiona programmai 2014.-2020.gadam par atbalstu un visiem “UniGreen” un “NatAc” projektos iesaistītajiem – Kurzemes novadu pašvaldībām, sadarbības partneriem  no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas!

Par “Gada balvu cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2021” un tās nominācijām

Konkurss ir kļuvis par neatņemamu Tiesībsarga biroja un sadarbības partneru ikgadēju tradīciju, un tiek rīkots ar mērķi novērtēt un atbalstīt cilvēku ar invaliditāti intereses pārstāvošo nevalstisko organizāciju, kā arī individuālu darbību. Tādejādi gan sekmējot labās prakses attīstību cilvēku ar invaliditāti tiesību aizsardzībā, gan arī veicinot sabiedrības izpratni un iesaisti cilvēku ar invaliditāti situācijas uzlabošanā.

Kā ierasts, nominantus varēja pieteikt divās kategorijās – “individuālais sniegums” un “nevalstiskās organizācijas” kopumā astoņās nominācijās. Konkursa balva tiek piešķirta par aktivitātēm, kas tika uzsāktas vai īstenotas laika posmā no 2020. gada 1. septembra līdz 2021. gada 1. septembrim.

Šogad žūrijas sastāvā bija septiņi dažādu nozaru pārstāvji un sabiedrībā zināmas personības – tiesībsargs Juris Jansons, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Vispārīgās lasītavas vadītāja Zane Zvaigzne, Valsts prezidenta dzīvesbiedre Andra Levite, žurnālists un radio personība Aidis Tomsons, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte, kā arī dīdžejs, radio un televīzijas raidījumu vadītājs Toms Grēviņš.

Nominācija “Uzdrīkstēšanās”

Balvu pasniedz par aktīvu, iespējams, jaunu iniciatīvu vai rīcību, pārstāvot cilvēkus ar invaliditāti, viņu tiesības un intereses. Balvu pasniedza Aidis Tomsons.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņem Anna Stankeviča, Atzinības saņem – Vadims Kručkovs un Voldemārs Lapa.

Kategorijā “NVO” Gada balvu saņem Borisa un Ināras Teterevu fonds, Atzinības saņem – biedrība “Ventspils invalīdu biedrība”, Invalīdu sporta biedrība “SOLIS PLUS” (Marina Radkeviča).

Nominācija “Nodarbinātības veicinātājs”

Balvu pasniedz par iesaistošiem un produktīviem pasākumiem, dodot iespēju cilvēkiem ar invaliditāti realizēt sevi un iekļauties darba tirgū. Balvu pasniedza Ilze Rudzīte.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņem SIA “4 vēji”, Atzinību saņem – SIA “OWA”.

Kategorijā “NVO” Gada balvu saņem “Atbalsta centrs “Citāds ES”, Atzinību saņem – Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas, Dagdas, Aglonas novadu komiteja.

Nominācija “Sociālo tīklu balss”

Balvu pasniedz tiem, kuru viedoklis un pieredzes stāsti, raisītās diskusijas vai rīkotie vebināri sociālajos tīklos un blogos radījuši rezonansi plašākā sabiedrībā. Balvu pasniedza Toms Grēviņš.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņem Ingūna un Rolands Jastrežemski,  Atzinības saņem – Madara Riley un Gunārs Grabinskis.

“Izglītotājs”

Balvu pasniedz par aktivitātēm, kas ir devušas iespēju cilvēkiem ar invaliditāti pilnveidoties, iegūt prasmes un zināšanas, kas ir palīdzējušas iekļauties un realizēt sevi. Balvu pasniedza Anda Levite.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņem Pēteris Martukāns, Atzinības saņem – Tīna Blūma un Gunita Dambe.

Kategorijā “NVO” Gada balvu saņem sabiedriskā labuma organizācija “Hospiss LV”, Atzinību saņem – Izglītības iniciatīvu centrs un biedrība “Dagdas invalīdu brālība “NEMA””.

“Bērnu un jauniešu iedvesmotājs”

Balvu pasniedz par sasniegumiem, veicot bērnu un jauniešu ar invaliditāti sociālās iekļaušanas un atbalsta pasākumus, izglītojot un iedrošinot izzināt kultūras, sporta, mākslas un mūzikas pasauli. Balvu pasniedza Zane Zvaigzne.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņem Ilga Matevica, Atzinību saņem – Guntars Eistreiķis.

Kategorijā “NVO” Gada balvu saņem biedrība “Pipars”.

“Gada palīgs”

Balvu pasniedz par līdzdalību, sniedzot palīdzību un nodrošinot dažāda veida atbalsta pasākumus cilvēkiem ar invaliditāti. Balvu pasniedza Juris Jansons.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņem Aija Zosule, Atzinību saņem – Rojs Puķe (Pipars).

Kategorijā “NVO” Gada balvu saņem biedrība “Gaismas stars”, Atzinību saņem – Atbalsta centrs ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām “Cimdiņš”.

“Pieejamas vides iniciatīvas”

Balvu pasniedz par cilvēkiem ar invaliditāti visdraudzīgākās vides nodrošināšanu piekļuvei dažāda veida objektiem, tajā skaitā dzīvojamām ēkām, uzņēmumiem, dažādiem dabas, kultūras un mākslas objektiem, ne tikai cilvēkiem ar kustību, bet arī ar redzes, dzirdes un cita veida traucējumiem, kā arī par jaunām iniciatīvām, idejām, kas radušās, lai pielāgotu vidi cilvēkiem ar invaliditāti. Balvu pasniedza Ivars Balodis.

Kategorijā “Individuāls sniegums” Gada balvu saņem Kaspars Zandbergs, Atzinību saņem – Alise Lūse.

Kategorijā “NVO” Gada balvu saņem “Latvijas 470 klases asociācija”, Atzinību saņem – biedrība “Pilsēta cilvēkiem”.

“Kultūras vēstnesis”

Balvu pasniedz par sniegto iespēju personām ar invaliditāti baudīt mākslu, teātri, koncertus un citus kultūras pasākumus arī neizejot no mājām, un par jaunu pasākumu izveidi cilvēkiem ar invaliditāti. Balvu pasniedza Juris Jansons.

Kategorijā “NVO” Gada balvu saņem Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, Atzinību saņem – Pensionāru biedrība “Ventspils Liedags”.

Savukārt Pateicību saņem Reinis Boters par Valmieras drāmas teātra izrādi “Latvijas lepnums un aizspriedumi”.

 

Papildu informācijai par “Gada balvu cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2021”:

Edgars Lākutis

Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja

Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas konsultants
edgars.lakutis@tiesibsargs.lv