No šī gada 9. līdz 14.maijam projekta “Militārais mantojums” projekta vadītāja Jana Kalve kopā ar vēl astoņiem Kurzemes reģiona militārā mantojuma objektu un organizāciju pārstāvjiem devās projekta ESTLAT156 “Militārais mantojums” pieredzes apmaiņas vizītē uz Lietuvu un Poliju. Kopumā vizītē piedalījās 37 projekta partneri un militārā mantojuma tūrisma produkta veidotāji no Latvijas un Igaunijas, kā arī projekta partnerobjektu (jeb investīciju objektu) pārstāvji. Pieredzes apmaiņas brauciena mērķis bija apmeklēt Lietuvas un Polijas militārā mantojuma tūrisma objektus, kā arī dalīties ar zināšanām un nodibināt kontaktus turpmākām sadarbībām. Pasākumā piedalījās arī projekta vadības grupas locekļi – Kristīne Mickāne (LIAA) un Kārlis Dambītis (Okupācijas muzejs).

Pirmajā dienā grupa tikās ar Kauņas IX forta un Polijas “Vilku midzeņa” muzeju pārstāvjiem. Tie ir aizraujoši objekti, pieejami tūristiem, kuri katrs stāsta par nozīmīgiem vēsturiskiem notikumiem.

Kauņas muzeja vēstures nodaļas vadītājs Vytautas Petrikėnas vadīja diskusiju un interesantu ekskursiju pa muzeju. Grupas dalībnieki izteica priekšlikumus par kopīgu nākotnes projektu iespējamību un Igaunijas un Latvijas kopīgā militārā mantojuma tīklojuma paplašināšanu un turpināšanu, iekļaujot Lietuvu.

Tika apmeklēts arī “Vilku midzenis” – nacistiskās Vācijas Reihskanclera Ādolfa Hitlera Austrumu frontes militārais vadības centrs 2. Pasaules karā (Wilczy Szaniec | Wolfsschanze | Wolf’s Lair). Arī šeit muzeja pārstāvjus ieinteresēja “Militārā mantojuma” projekta tālāka attīstība un sadarbības iespējas.

Vizītes trešajā dienā tika apmeklēts iespaidīgais, 2017. gadā atklātais Gdaņskas 2. Pasaules kara muzejs. Tajā notika tikšanās ar Gdaņskas Universitātes vēstures profesoru un muzeja direktoru Grzegorz Berendt un tika izmantota unikāla iespēja iepazīt muzeju viņa pavadībā.

Muzeja gidu pavadībā apmeklēta arī Vesterplates pussala – vieta, kur izskanēja pirmie 2. Pasaules kara šāvieni.

Vizītes 4.dienā tika apmeklēta Helas pussala, kur kopš 2006.gada ierīkots Piekrastes aizsardzības muzejs (Muzeum Obrony Wybrzeża), vietā, kur agrāk atradās Vācijas “Šlēsvigas-Holšteinas” 406 mm baterija: B2 lielgabala korpuss un attāluma mērītāja tornis. Muzejs iepazīstina ar Helas un Polijas flotes militāro vēsturi – vairākas tematiskas izstādes parāda Helas aizsardzības varonību 1939. gadā un Polijas flotes attīstību vēsturē, kā arī detalizēti parādīta jūras spēku bruņojuma un sakaru attīstība pēdējo piecdesmit gadu laikā.

Tur Militārā mantojuma projekta partneri un militārā mantojuma tūrisma produkta veidotāji no Latvijas un Igaunijas iepazinās ar muzeja direktoru Władysław Szarski, uzzināja par šīs vēsturiskās vietas un muzeja vēsturi, tā attīstību un darbību šodien.

Pieredzes apmaiņas brauciens noslēdzās, tiekoties ar Wigry Nacionālā parka pārstāvjiem un dodoties izbraukumā pa šaursliešu dzelzceļu, kas sākotnēji tika veidots 1. Pasaules kara laikā ar mērķi – izvest kokmateriālus. Tagad tas ir tūristiem pielāgots, ap 10 km garš brauciens caur gleznainajiem Augustovas mežiem un Vigri nacionālo parku.

Brauciena mērķis tika pilnībā sasniegts, jo tika iegūtas gan vērtīgas zināšanas, gan jauni kontakti un pieredze, kā arī visiem dalībniekiem bija iespējams savstarpēji iepazīties, apmainīties ar kontaktinformāciju tālākām sadarbības un komunikācijas iespējām.

Informāciju sagatavoja:
Jana Kalve
Kurzemes plānošanas reģiona
Projekta “Militārais mantojums” vadītāja
Jana.kalve@kurzemesregions.lv  

“Latvijas-Igaunijas kopīgais militārā mantojuma tūrisma produkts” (“Militārais mantojums”) tiek realizēts Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmā 2014. – 2020. gadam.

Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.