Kopš pērnā gada 18. novembra Latviskākā vārda meklējumos bija aicināti piedalīties visi, kas prot latviešu valodu vai vēl tikai apgūst to. Kopumā tika iesniegts 1360 vārdu un izvēles skaidrojumu no Latvijas un daudzām citām pasaules valstīm, piemēram, Apvienotās Karalistes, ASV, Austrālijas, Beļģijas, Čehijas, Horvātijas, Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas. Noslēguma balsojumā par latviskāko izvēlēts vārds “rupjmaize” – kā visa latviskā simbols, ko novērtējam gan mājās, gan ārpus Latvijas, norāda Ieva Vāvere, Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore.

Nozīmīgākie latviskie vārdi nu ir apkopoti un izdoti grāmatā “Mans latviskākais vārds”. Vārdi tajā sakārtoti alfabēta secībā, pie katra burta īpaši izceļot tos, kuru iesniedzēji bija dalījušies arī ar sirsnīgiem un aizkustinošiem stāstiem vai skaidrojumiem, stāsta grāmatas veidotāji. Atveidotos vārdus koši papildina mākslinieces Lotes Vilmas Vītiņas zīmētās ilustrācijas.

“Starp vairākkārt ieteiktiem vārdiem ir “abra”, “dzintars”, “grāmata”, “kokle”, “sakta”, taču televizora pulti, mājas atslēgas, mobilo telefonu vai debetkarti šajā sarakstā neatrast. Meklētais latviskums tādējādi atklājas drīzāk kā sapnis par “latviskumu”, kādu iedomātu ideālās pasaules ainu, kurā harmoniski un nemainīgi dzīvo latvieši, domās kavēdamies teiksmainā pagātnē,” grāmatas noslēgumā rezumē dzejnieks Kārlis Vērdiņš.

“Vārds “rupjmaize” raisa veselu asociāciju gūzmu. Visupirms tā ir maize, bet maizei ir milzīga nozīme Latvijas kultūrā un simboliskajā valodā,” par latviskākā vārda balsojumā uzvarējušo vārdu saka filozofs Māris Kūlis. “Viena no vārda nominētājām ļoti trāpīgi raksta, ka maizīte vienmēr ir bijusi ļoti svēta un dārga. Pret to ir jāizturas ar lielu cieņu. Tā iemieso siltas un maigas jūtas, taču tā ir arī raupja. Mūsdienu latviskajā mitoloģijā raupjums diemžēl nereti rādās kā slavējams: gara domāšana un estētiskā izcilība ir aizdomīgas, bet raupjums, dabiskums, pat asums un vienkāršība ir laba un svētīga, jo liecina par patiesumu un taisnīgumu.”

Grāmata “Mans latviskākais vārds” pieejama vietnē valoda.lv.

Turpinot uzsākto valodas bagātību cildināšanu, 21.februārī Latviešu valodas aģentūra sāk akciju “Izdaiļo valodu!”, kurā aicināts piedalīties ikviens grāmatu lasītājs Latvijā un pasaulē.

Jau izsenis zināms, ka daiļliteratūra ir nozīmīgs avots ne tikai jūtu pasaules, bet arī valodas bagātināšanai. Akcijā “Izdaiļo valodu!” aicinām iesūtīt interesantus, neparastus un emocionāli piesātinātus vārdus, kas rasti latviešu oriģinālliteratūrā vai latviski tulkotajos daiļdarbos. Akcijas mērķis ir ne tikai rosināt lasīt, bet arī vienuviet apkopot spēcīgus, nozīmīgus, daiļus vārdus, kam jau ir sava stabila vieta valodā, kā arī jaundarinājumus, kas piešķir unikalitāti kādam izteikumam vai domai. Iespējams, valodā atsāksim lietot kādu aizmirstu vārdu, uzspodrināsim jau plašāk zināmus vai rosināsim radīt jaunus. Izvēlētos vārdus iespējams iesniegt vietnē akcijas interneta vietnē.

Sākot ar 22.februāri, tiks publicēti sabiedrībā zināmu personu stāsti par viņu izvēlētajiem daiļajiem vārdiem, tie būs skatāmi interneta vietnē, kā arī Latviešu valodas aģentūras sociālo tīklu vietnēs. Pirmais ar savu stāstu jau dalījies Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs, literatūrzinātnieks, rakstnieks Arno Jundze.

Akcija norisināsies no 21.februāra līdz 4.maijam.