Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē mīt ērģeles, kas klausītājus un ērģelniekus fascinē ar īpašo skanējumu, brīnišķīgo skatu un iespējām, ko šis instruments atklāj māksliniekiem.

Divus gadus katedrāle bija ietīta restaurācijas baltajos palagos un garāmgājējos radīja intrigu: diez’ kāda fasāde izskatīsies pēc fasādes remonta? Šobrīd Liepājas centra dominante stiepjas pret debesīm gaiši bēšīgos toņos, un ver durvis koncertu apmeklētājiem.

Koncertcikls MŪZIKA DIEVNAMAM 2020. gada jūlijā un augustā notiks katru svētdienu plkst.17.00.

Pirms desmit gadiem tika aktualizēts jautājums par ērģeļu restaurāciju. Vajadzību 260 gadu senajam instrumentam ir daudz. 2011. gadā uz pirmo ziedojumu maratonkoncertu atsaucās daudzi Latvijas ērģelnieki. Tā radās jauna tradīcija un turpmākie koncerti vasarās jau pazīstami ar nosaukumu –  MŪZIKA DIEVNAMAM.

Šī gada projektu atbalsta Liepājas pilsētas pašvaldība un Valsts Kultūrkapitāla fonds, kas ir ļoti svarīgi, jo runāt par ievērojamu instrumentu ir bezjēdzīgi, kamēr netiek nodrošinātas iespējas dzirdēt tā skanējumu. Un šīs ērģeles patiešām ir to vērtas, lai klausītos neatkārtojamā skanējumā.

Jūlija un augusta deviņos koncertos mākslinieki piedāvāts dueta formātu – ērģelnieks kopā ar vokālistu vai vijolnieku. Šāda savienība stabuļu daudzveidīgajā skanējumā bagātīgi kuplinās klausīšanās piedzīvojumu katedrālē.

Vasaras koncertsēriju 5.jūlijā atklās ērģelniece Ilze REINE. Viņa ir Rīgas Sv. Jāņa baznīcas mūzikas dzīves vadītāja, ērģelniece,  kora diriģente, kā arī ērģeļspēles pasniedzēja. Līdztekus solo programmām uzstājusies ar Latvijas profesionālajiem kolektīviem – Latvijas Radio kori, Valsts Akadēmisko kori Latvija, kā arī kamermūzikas sastāvos ar trompetistu Jāni Porieti, bet ērģeļu duetā ar dzīvesbiedru Aigaru Reini.

Liepājas ērģeļmūzikas koncertu Ilze REINE gatavojusi kopā ar 2019. gada Lielās mūzikas balvas laureāti, soprānu Ilzi GRĒVELI-SKARAINI. Latvijas Mūzikas akadēmijā viņa ieguvusi maģistra grādu Senās mūzikas dziedāšanā. Dziedāt prasmi pilnveidojusi Hāgas karaliskajā konservatorijā un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā. Piedalījusies vairākos baroka operu iestudējumos. Kopš 2012. gada ir viena no vadošajām solistēm baroka korī Collegium Choro Musici Riga, kā arī starptautiskā ansambļa Le Voci delle Grazie (Nīderlande) māksliniece. Uzstājusies ar Nīderlandes Baha mūzikas kamerkori un Liepājas Simfonisko orķestri.

Šī gada 5.jūlija koncertā skanēs franču romantiskā ērģeļmūzika, kas uz Liepājas ērģelēm skan īpaši krāšņi. Klausītāji dzirdzēs Š. Turnemīra, S. Franka, kā arī vairākus L. Vjerna darbus, tādējādi atzīmējot franču ērģelnieka un komponista 150 gadskārtu.

  

Gundars Venens,

Koncertcikla producents