Mērķtiecīgi iemūžināt sava pagasta mājas un veidot kartotēku – šādu uzdevumu pērnā gadsimta 70. gados sev noteica agronoms un novadpētnieks, Rendas pagasta iedzīvotājs Voldemārs Ozols. Publiski viņa veikums pieejams Rendas pagasta bibliotēkā divos albumos. Šobrīd unikālā kolekcija iegūst jaunu elpu. Tai klāt ķērušies interesenti no platformas historia.lv.

Kolekciju ne tikai digitalizē, bet tiek iziets arī Voldemāra Ozola ceļš –

tās pašas ēkas fotografētas mūsdienās, tā veidojot vēl pilnīgāku kultūrvēsturisko ainavu, kas būs pieejama ikvienam.

Gluži kā pirms vairāk nekā 40 gadiem Rendas pagasta novadpētnieks agronoms Voldemārs Ozols piestāja vietā, kur šobrīd atrodas kempings “Usmas Meķi”, te ieradies arī Latvijas vēstures materiālu un novadpētniecības platformas historia.lv redaktors Valters Grīviņš. Aina paveras pavisam cita – mājas esot nokurinātas malkā, šobrīd te ir bērnu rotaļu laukums. Valters visu piefiksē, un tā būs kā nākamā sērija ar krietnu laika atstatumu unikālajam Voldemāra Ozola veikumam.

“Nu diezgan bieži, jo sevišķi cilvēki, kas arī atnākuši [šurp] dzīvot, viņi meklē, kādas tās mājas ir izskatījušās agrāk,” skaidroja Rendas pagasta bibliotēkas vadītāja Inese Šarkovska. “Un tad arī viņi iegriežas bibliotēkā, tad arī albumus apskatās.”

Albumi bija arī Valtera Grīviņa pirmā iepazīšanās ar Valdemāra Ozola kolekciju. Sākot interesēties vairāk, no novadpētnieka radiniekiem savā rīcībā viņš ieguva visu fotogrāfiju arhīvu, kas glabājās divās finiera kastēs.

Voldemārs Ozols iemūžinājis aptuveni divas trešdaļas pagasta ēku pērnā gadsimta 70., 80. gados.

Šo kolekciju Valters Grīviņš jau digitalizējis, tā pakāpeniski tiek papildināta ar šodienas attēliem un cilvēku stāstiem.

“Tas ir ļoti svētīgs darbs, ko cilvēki dara,” uzskata “Usmas Meķu” saimnieks Gaitis Grasmanis.

“Zāgkalnos” stāsts papildinājies ar savulaik te atrastiem mēra kapiem. Arī Bušeru ģimene krāj mājas vēsturi.

“Es domāju – fantastisks darbs, tas ir vienreizēji, tik interesanti, man personīgi ļoti interesanti redzēt šo apkaimi, kāda ir bijusi,” priecājās “Zāgkalnu” saimnieks Ernests Bušers.

Voldemāra Ozola un šodienas ekspedīciju materiāls tiks papildināts ar vēstures arhīvos atrodamu tautas skaitīšanas statistiku, tā dodot ziņas par māju saimniekiem. Viss apkopojums gada nogalē būs pieejams historia.lv platformā.

Informācija pārpublicēta no LSM portāla: https://www.lsm.lv/raksts/dzive–stils/vesture/rendas-majvietas-toreiz-un-tagad–jau-driz-bus-pieejamas-digitali.a480613/

ℹ️ Pasākums tapis  sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu  #Kurzemeskultūrasprogramma2022 ietvaros, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un A/S Latvijas valsts meži. Vairāk par Kurzemes kultūras programmu:  https://www.kurzemesregions.lv/kultura/