Metodiskie ieteikumi reģionāla un vietēja līmeņa ilgtspējīgas attīstības stratēģiju izstrādei un to vērtēšanas kārtībai

Metodiskie ieteikumi izstrādāti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas departamenta Plānojumu uzraudzības nodaļā un apstiprināti 2014.gada 30.decembrī.

Metodiskie ieteikumi ir sagatavoti, ņemot vērā līdzšinējo pieredzi plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību attīstības plānošanas dokumentu izstrādē un izanalizējot biežāk pieļautās kļūdas. Tie iecerēti kā praktiski izmantojams materiāls plānošanas reģionu un pašvaldību attīstības plānošanas speciālistiem, politiķiem un citām ieinteresētajām pusēm. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, Ilgtspējīgas attīstības stratēģijas (IAS) saturs pēc struktūras ir identisks gan plānošanas reģioniem, gan vietējām pašvaldībām, līdz ar to arī ieteikumi ir kopīgi, izdalot atsevišķus specifiskos jautājumus katrā plānošanas līmenī.

Metodiskie ieteikumi reģionāla un vietēja līmeņa ilgtspējīgas attīstības stratēģiju izstrādei un to vērtēšanas kārtībai (2014.gada 30.decembris)

Metodiskie ieteikumi attīstības programmu izstrādei reģionālā un vietējā līmenī

Metodiskie ieteikumi izstrādāti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Reģionālās politikas departamenta Reģionālās attīstības plānošanas nodaļā un apstiprināti 2019.gada 7.janvārī.

Metodiskie ieteikumi attīstības programmu izstrādei reģionālā un vietējā līmenī (turpmāk –metodiskie ieteikumi) ir praktisks materiāls, kas paredzēts plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību attīstības plānošanas speciālistiem, politiķiem un citām ieinteresētajām pusēm.

Metodiskā materiāla mērķis ir sniegt ieteikumus plānošanas reģioniem un vietējām pašvaldībām savstarpēji saskaņotu un kvalitatīvu attīstības programmu izstrādei.

Metodiskie ieteikumi ir sagatavoti, ņemot vērā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Vietējās ekonomikas un nodarbinātības attīstības programmas (OECD LEED) ekspertu rekomendācijas, kā arī pašvaldību un plānošanas reģionu līdzšinējo pieredzi attīstības programmu izstrādē.

VARAM, izstrādājot šos metodiskos ieteikumus, ir sekojusi principam piedāvāt vienotu attīstības programmas izstrādes pieeju ar manevra iespējām, aicinot strādāt elastīgi, radoši, izmantojot esošo pozitīvo pieredzi, kā arī dodot ieteikumus, kā labāk savstarpēji saskaņot visus plānošanas dokumentus.

Metodiskajos ieteikumos ir sniegti ieteikumi arī vietēja līmeņa nozaru politikas plānošanas dokumentu izstrādei. Atbilstoši publiski pieejamajai informācijai, pašvaldībās ir spēkā vairāk kā 20 dažādu nozaru plānošanas dokumenti, visbiežāk šādās jomās: izglītības iestāžu tīkla attīstība,jaunatnes politika, ilgtspējīga enerģija, tūrisms, kultūra, sports un veselības veicināšana. 

Metodiskie ieteikumi attīstības programmu izstrādei reģionālā un vietējā līmenī (2019.gada 17.janvāris)