Kurzemes plānošanas reģions tā īstenotā projekta “Militārais mantojums” ietvaros uzsācis sadarbību ar divām nozīmīgām organizācijām, kuras militārās vēstures izzināšanā darbojas jau vairāk nekā 20 gadus – www.kurland-kessel.de mājas lapas īpašnieku Mihaelu Molteru (Michael Molter)  un starptautiskās militārās arheoloģijas entuziastiem no nevalstiskās organizācijas/biedrības “Leģenda. Kopumā plānots veidot sadarbību ar dažādām militārās vēstures entuziastu organizācijām, lai projekta ietvaros radītu patiesi aizraujošu tūrisma maršrutu, kas apkopos militārā mantojuma objektus un dažādus stāstus Latvijā un Igaunijā.

Kurland-Kessel.de

Pirms vairāk kā 15 gadiem izveidoto mājas lapu Mihaels Molters uztur par personīgajiem līdzekļiem un tās mērķis ir sniegt informāciju jebkuram interesentam par 6 būtiskām kaujām Kurzemes teritorijā t.s. Kurzemes katlā, kuras norisinājās no 1944.gada oktobra līdz 1945.gada maijam. Mājas lapā ir pieejama informācija par vācu armijas divīzijām, to apakšvienībām, kā arī dažādas kartes, kā arī gan vācu karavīru un to radinieku atmiņu stāsti. Tāpat  šajā mājas lapā ir atrodamas Mihaela Moltera personīgās fotogrāfijas un iespaidi par šo Latvijas skaisto novadu un draudzīgajiem cilvēkiem.

Tāpat mājas lapa ir kā palīginstruments tiem, kas meklē savus Kurzemes katlā pazudušos radiniekus (vācu armijas karavīrus) un tas ir šīs mājas lapas galvenais mērķis. Mājas lapai ir vairāk kā 220 reģistrēti lietotāji, taču mājas lapu katru gadu apmeklē daudz vairāk cilvēku.

http://www.kurland-kessel.de/default.html

“Leģenda”

Latvijā ir vairākas kritušo un bezvēsts pazudušo karavīru meklēšanas vienības, kam doti skanīgi nosaukumi: “Leģenda”, “Patriots”, “Zvaigzne”. Pieredzes bagātākā no tām ir meklēšanas klubs “Leģenda”, ko 1999. gadā dibināja četri vīri: Viktors Lelis, Askolds Saulītis, Viktors Duks un Tālis Ešmits. Vaicāts, kāpēc organizācijai izvēlēts nosaukums “Leģenda”, Ešmits saka: “Visa organizācijas darbība balstās uz nostāstiem un atmiņām, kas bieži vien jau pirmsākumos kļuvušas leģendu cienīgas. Un, otrkārt, viss, ar ko nodarbojas militārais arheologs, ir saistīts ar karu, bet karā, kā pasaule atzinusi, dzimst varoņi, bet tikai varoņi rada leģendas.”

https://www.tvnet.lv/6753251/kars-latvija-vel-nav-beidzies-militarie-arheologi-sketina-krituso-kareivju-liktenus

Biedrības mērķis šo gadu laikā palicis nemainīgs – meklēt, reģistrēt un pārapbedīt kritušo un bezvēsts pazudušo karavīru mirstīgās atliekas.  Biedrība uzsver – tās uzdevums nav dalīt kritušos karavīrus “pareizajos” un “nepareizajos”, bet gan izrādīt mirušajiem pēdējo godu, nogādājot tos dzimtenē un guldot cienīgās mūža mājās.

“Leģendas” aktīvistiem un entuziastiem ir ļoti daudz militārā tūrisma interesentu kontaktu gan Latvijā, gan ārzemēs un, piemēram, tikai FaceBook profilam Military Archaeology Legenda/ Latvia ir 30 344 (!) sekotāju visā pasaulē. Šis tūrisma interesentu un sekotāju kontaktu loks būs noderīgs arī projekta “Militārais mantojums” ietvaros.

http://www.legenda-archaeology.com 

KPR nodrošinās aktivitāšu veiksmīgu norisi Kurzemē un aicinās visus iesaistītos uz semināru ciklu Kurzemes militārā mantojuma tūrisma produkta izstrādei, kas tiks uzsākts nākamā gada sākumā.

Projekta mērķis ir izveidot Latvijas un Igaunijas vienotu militārā mantojuma tūrisma produktam ar kopīgu identitāti, tādejādi piesaistot vairāk vietējos un ārzemju tūristus militārā mantojuma objektiem.

Kopīgajā maršrutā ir plānots apvienot 150 – 170 dažādus militārā mantojuma objektus (muzeji, kolekcijas, ekspozīcijas, ēkas, būves u.c.) Latvijā un Igaunijā, veikt objektu uzlabojumus, izstrādāt vienotu Militārā mantojuma tūrisma produkta vizuālo identitāti un marķēt projektā iesaistītos objektus ar informatīvām zīmēm, izgatavot drukātos materiālus – Militārā mantojuma produkta ceļvedi un tūrisma brošūru. Militārā mantojuma tūrisma produkta informācija būs pieejama arī interneta vietnē. Projekts veicinās sabiedrības izpratni par procesiem un notikumiem Latvijas un Igaunijas kopīgajā vēsturē pēdējo 100 gadu laikā. Vienots produkta mārketings un tā reklamēšana radīs lielāku publicitāti un interesi kā centieni piesaistīt uzmanību atsevišķām vietām.

Projekts “Latvijas-Igaunijas kopīgais militārā mantojuma tūrisma produkts” (“Militārais mantojums”) tiek realizēts Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmā 2014. – 2020. gadam. Projektā kopumā iesaistīti 25 partneri un 36 militārā mantojuma objekti Latvijā un Igaunijā.

Jana Kalve,
Kurzemes plānošanas reģiona
projekta “Militārais mantojums” vadītāja,
mob. 29524558,
e-pasts: jana.kalve@kurzemesregions.lv,
www.kurzemesregions.lv

Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.