Covid-19 pandēmijas laikā arvien vairāk Latvijas valstspiederīgo vēlas atgriezties uz dzīvi Latvijā un aktīvi interesējas par dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar pārcelšanos, Rīgas pilī, tiekoties ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, apgalvoja Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā, šodien Levits tikās ar ĀM parlamentāro sekretāri Zandu Kalniņu-Lukaševicu un ĀM speciālo uzdevumu vēstnieci diasporas jautājumos Elitu Gaveli.

Sarunā uzmanība bija veltīta darāmajiem darbiem, kas saistās ar diasporas politiku. Klātesošie bija vienisprātis, ka nepieciešams tālāks koordinēts valsts darbs izglītības, sociālo jautājumu un ekonomikas laukā, strādājot pie praktiska dialoga ar diasporu par efektīvu sakaru veidošanu ar Latviju, kā arī par specifiskiem remigrācijas jautājumiem.

19.novembrī notiks ikgadējais Pasaules Latviešu ekonomikas un inovāciju forums, kur šogad tiešsaistē runās par visā pasaulē mītošo latviešu ciešākiem kontaktiem gan eksporta veicināšanā, gan zinātnieku sadarbībā inovāciju radīšanai. Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka šis forums dod labu platformu tiem latviešiem un Latvijas izcelsmes ārvalstniekiem dažādās valstīs, kuri vēlas palīdzēt Latvijai ar savu profesionālo vai zinātnisko darbību, piesaistot Latvijai gan investīcijas, gan sadarbības projektus ar ārvalstu uzņēmumiem un augstskolām.

Savukārt Gavele informēja par šodien plānoto attālināto sanāksmi par nodokļu sistēmas jautājumiem, šķetinot dažādas situācijas, kas saistās ar iedzīvotāju remigrāciju vai mūsdienīgu darba mobilitāti, kas paredz darba un dzīves apstākļus dažādās valstīs vienlaikus. Tika uzsvērta arī nepieciešamība stiprināt remigrācijas koordinatoru darbu. Valsts prezidents saņēma informāciju par Diasporas konsultatīvās padomes aktualitātēm.

Kā viens no ļoti būtiskiem tematiem tikšanās laikā tika uzsvērta nepieciešamība izvērst sistēmisku darbu, atbalstot skolu pedagogus darbam ar bērniem, kuru ģimenes ir remigrējušas uz Latviju, kā arī palielināt valsts piedāvāto latviešu valodas bezmaksas kursu apjomu.

Lai piesaistītu augsti kvalificētus speciālistus darbam Latvijas pārvaldē, Kalniņa-Lukaševica vērsa uzmanību uz nepieciešamību pēc atbilstošas un motivējošas likumdošanas. Tāpat nepieciešams veicināt ārvalstīs dzīvojošo latviešu jauniešu interesi par studijām Latvijas augstskolās.

Informācija pārpublicēta no portāla nra.lv: https://nra.lv/latvija/328632-covid-19-pandemijas-laika-arvien-vairak-cilveku-velas-atgriezties-uz-dzivi-latvija.htm