Laikā no šī gada 28. maija līdz pat 30. oktobrim VV Foundation PAiR rezidences galerijā Pāvilostā (Ernesta Šneidera laukums 11) tiks īstenota laikmetīgās mākslas izstāžu programma. Līdz 27. jūnijam galerijā skatāma mākslinieču dueta Skuja Braden izstāde “Acs ābola dzīru mielasts”, jūlijā un augustā galerijā norisināsies Voldemāra Johansona izstāde, savukārt vasaras noslēgumā galerijā būs apskatāmi Ievas Epneres jaundarbi.

Skuja Braden – mākslinieču duets, ko 1999. gadā kopīgi radījušas Inguna Skuja no Latvijas un Melisa D. Breidena (Melissa D. Braden) no Kalifornijas – , ir visai neparasta parādība Latvijas mākslas scēnā, pateicoties gan tiešajiem un kritiskajiem vēstījumiem, gan barokāli intensīvajai un negausīgi spilgtajai izteiksmes formai. “Acs ābola dzīru mielasts” piedāvā palūkoties uz pasauli ar skatienu, kas attīrīts no ierastajiem priekšstatiem, normativitātes diktāta, klišejām un aizspriedumiem – acs ābols ir kļuvis par galveno personāžu, kura asaras par pasaules liekulību un ļaunumu pārtop par dzidrām un atsperīgām notīm, atsitoties pret skanošās bļodas virsmu. Mākslinieces šogad pārstāv Latviju 59. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē.

Izstādes kuratore ir Solvita Krese.

No 8. jūlija līdz 21. augustam PAiR galerijā notiks Voldemāra Johansona izstāde “Vētra neredz krāsu”. Voldemārs Johansons ir viens no retajiem latviešu māksliniekiem, kurš savos darbos vistiešākajā veidā sintezē vizuālās mākslas formas, tehnoloģijas un procesuālu dabas izpēti. Izstādes sākumpunkts meklējams autora īstenotajās ekspedīcijās uz Ziemeļu puslodes arktiskajiem apgabaliem — Norvēģijas ziemeļiem, Fēru salām un Svalbāras arhipelāgu. Šīs ekosistēmas atrodas uz strauju pārmaiņu ceļa, un pat piesardzīgākās prognozes liecina, ka jau pārredzamā nākotnē vasarās gaidāma Ziemeļpola ledus kārtas pilnīga izkušana. Galerijā apskatāmajā izstādē Johansons izzinās veidus, kā raudzīties uz šo klimata pārmaiņu skarto planētas daļu no skatupunkta, kur fiziskās vides un ainavas vērošanas pieredze jau daļēji pārcelta uz virtuālās realitātes tehnoloģiju sfēru. Izstādē PAiR galerijā Voldemārs Johansons izstādīs savu jaunāko video darbu “Ūdeņradis”, kurā autors turpina pētīt skaņas uztveri un pieredzi, saistībā ar vidi un ekoloģiju. Izstādē tiks eksponētas arī fotogrāfijas un objekts no oglēm, kā arī jaunas vietai piesaistītas fotogrāfijas, kas būs tapušas Pāvilostā, rezidences laikā un veidos dialogu ar jau esošo mākslas pētniecībā balstīto darbu.

Izstāde tiek rīkota sadarbībā ar ISSP galeriju un tās kuratore ir Iveta Gabaliņa.

Savukārt laikā no 26. augusta līdz pat 30. oktobrim Pāvilostā būs apskatāma Purvīša balvas 2019 laureātes Ievas Epneres personālizstāde “Dzīvo atmiņu jūra. Turpinājums”. Savā darbā “Dzīvo atmiņu jūra”, kas 2019. gadā ieguvis Purvīša Balvu, Epnere pievēršas identitātes nepastāvīgajai dabai, reaģējot uz Latvijas postpadomju sabiedrības attīstības procesiem. Epneres rokās fikcija ir vērtīgs instruments, lai izpētītu cilvēka patības apziņu un atklātu identitāti kā izdomātu mītu un vēsturisku naratīvu hibrīdu. Baltijas piekrastes militārais mantojums ir īpašas intereses objekts – viņa pēta bijušo armijnieku un vietējo iedzīvotāju likteņus, kuri uzauguši padomju režīma apstākļos un šobrīd saskaras ar jaunu sociālo realitāti. Lielu lomu šajā pētniecībā spēlēja tieši Pāvilostas reģions un tajā mītošie cilvēki. Aktualizējoties spriedzei starp Ukrainu un Krieviju, kā arī pieaaugot reāliem kara daudiem šobrīd, 2022. gadā, Ieva Epnere vēlas turpināt “Dzīvo atmiņu jūrā” aizsākto pētījumu, sarunājoties ar cilvēkiem jau šobrīd, izsekojot tām pārmaiņām, kas ir norisinājušās šo gadu laikā. Tādējādi izstādē “Dzīvo atmiņu jūra. Turpinājums.” tiks aplūkotas un izspēlētas divos video darbos. Pirmajā, ar ievelkošu vides, laika un personas nosacītības palīdzību Epnere izgaismo trauslās robežas starp indivīda un kolektīvo atmiņu, starp nostalģiskām pagātnes atmiņām un nākotnes cerībām, savukārt otrā darba centrā ir Baltijas jūras krasta bijušo aizliegto zonu iedzīvotāju  jaunie stāsti. Izstāde tiek rīkota sadarbībā ar Kim? Laikmetīgās mākslas centru un tās kuratore ir Zane Onckule.

PAiR galerija ir pieejama apmeklētājiem no piektdienas līdz svētdienai, no plkst. 12.00 līdz 18.00. Ieeja ir bezmaksas.

Pārējās dienās izstādi iespējams apmeklēt pēc iepriekšējas vienošanās, zvanot pa tālruņa numuru +371 25456164.

ℹ️ Pasākums tapis  sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu  #Kurzemeskultūrasprogramma2022 ietvaros, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un A/S Latvijas valsts meži. Vairāk par Kurzemes kultūras programmu:  https://www.kurzemesregions.lv/kultura/