25.oktobrī Kurzemes Plānošanas reģiona administrācijas telpās notika projekta RETROUT Latvijas partneru tikšanās, kuras laikā tika panākta vienošanās par turpmāko sadarbību jūras taimiņu nārsta ceļa atjaunošanā Rīvas upē.

Sanāksmi organizēja Kurzemes Plānošanas reģiona RETROUT projekta vadītājs Edvīns Drigins, un tajā piedalījās arī Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” un Ventspils novada pašvaldība. Tikšanās mērķis bija izveidot  grafiku darbiem, kas saistīti ar nepieciešamo Rīvas upes rekonstrukciju, lai atvieglotu zivju migrāciju uz nārsta vietām. Kurzemes plānošanas reģions jau ir uzsācis priekšdarbus tehniskā projekta sagatavošanai – tiek apzināti nepieciešamie saskaņojumi ar atbildīgajām vides pārvaldības institūcijām, kā arī noskaidroti nosacījumi tehniskajiem risinājumiem, lai migrējošās zivis varētu veiksmīgi apiet uz Rīvas upes izbūvēto dambi.

Projekta ārvalstu partneru pieredze rāda, ka, kvalitatīvi izbūvējot vai atjaunojot migrācijas ceļus uz zivju nārsta vietām, zivju, tai skaitā jūras taimiņu, populācija pieaug ļoti strauji, tādēļ gan izstrādājot tehnisko dokumentāciju zivju ceļa restaurācijai, gan izvēloties būvdarbu veicēju, ir cieši jāsadarbojas ar pētniekiem, kas ir izpratuši zivju paradumus un iespējas dažādu šķēršļu pārvarēšanā. Kā zināms, zivis nārstot dodas uz upes augštecēm ar krāčainām vietām, un ceļā tām ir jāspēj pārvarēt pretstraumes un ūdens kritumus.

Diskusijā īpaša uzmanība tika veltīta Rīvas upes ainaviskās vērtības un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, un šis kritērijs noteikti tiks iekļauts nosacījumos gan tehniskās dokumentācijas izstrādātājiem, gan būvdarbu veicējiem. Šobrīd koka tilts pār Rīvas upi, kas atrodas tieši pie plānotās darbu veikšanas vietas, ir iecienīts tūrisma apskates objekts, un plānotā zivju nārsta ceļa atjaunošana šīs vietas atraktivitāti drīkst tikai paaugstināt.

Projekta apraksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī apraksta saturu pilnībā atbild Kurzemes plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.