Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014 – 2020 projekta ,,Starpreģionu sadarbība ilgtspējīgai, integrētai un viedai plānošanai’’(Viedā plānošana/SMART PLANNING) ietvaros septembrī notikusi “Inovāciju nometne” Lietuvā, savukārt oktobrī  – pieredzes apmaiņas vizīte “Labās prakses piemēri reģionālajai inovāciju stratēģijai un viedās specializācijas attīstībai” Polijā.

Nometnes ietvaros laikā no 2. – 3. septembrim Lietuvas kūrkortpilsētā Palangā ar komandas veidošanas metodes paņēmieniem, tika veidota un stiprināta sadarbība starp Kurzemes un Klaipēdas reģiona pašvaldību pārstāvjiem. Tika arī diskutēts par lēmuma pieņemšanas procesiem un nozīmi plānošanas un reģionālās attīstības jautājumos.

Savukārt no 4. – 8.oktobrim tika organizēts brauciens uz Gdaņsku, Pomerānijas reģionu Polijā, lai piedalītos projekta ietvaros organizētajā pieredzes apmaiņas vizītē “Labās prakses piemēri reģionālajai inovāciju stratēģijai un viedās specializācijas attīstībai”. Pieredzes apmaiņas braucienā devās Kurzemes pašvaldību pārstāvji un Klaipēdas reģiona delegācija, lai iepazītu Pomerācijas reģiona pieredzi viedās specializācijas ieviešanā, kā arī iepazītas Gdaņskas iniciatīvas uzņēmējdarbības atbalstam.

Vizītes programma bija plānota 3 dienām – no 5. – 7.oktobrim, savukārt 4. un 8.oktobris tika izmantoti pārbraucienam ceļā uz/no galamērķa  – Gdaņskas – ar autobusu, ko organizēja Kurzemes plānošanas reģions, nodrošinot pieredzes apmaiņas dalībnieku nokļūšanu galamērķi.

Vizīte 5.oktobrī uzsākās ar tikšanos Pomerānijas reģiona administrācijā, klātesot un sniedzot uzrunu pārstāvjiem no Latvijas un Lietuvas Goda konsulātiem Polijā. Ievada sesijā tika sniegta prezentācija par Kurzemes reģionu, uzņēmējdarbības atbalsta instrumentiem un plānošanas procesiem Latvijā. Pomerānijas reģions ir pionieris Polijā viedās specializācijas ieviešanā, secīgi tika sniegtas prezentācijas par viedās specializācijas stratēģijas izveidi un sadarbību ar sektoriem stratēģijas ieviešanā.

6.oktobrī vīzītes akcents bija Pomerānijas attīstības aģentūras darbības virzieni, t.sk koordinēta darbība viedās specializācija stratēģijas ieviešanā. Tika prezentētas virkne iniciatīvu – attīstības aģentūras pamatdarbības principi, atsevišķi realizētie projekti un to rezultāti, investīciju piesaistes iniciatīvas. Tikām iepazīstināti ar izaicinājumiem, kas ir Gdanskas-Gdiņas-Sopotas metropolitēna teritorijai un izveidoto sadarbības platformu starp šīm trim reģiona lielākajām pilsētām. Prezentāciju un tikšanās laikā Kurzemes un Klaipēdas pašvaldību pārstāvji aktīvi iesaistījās, precizējot interesējošos jautājumus un diskutējot ar Pomerānijas reģiona speciālistiem.

7.oktobrī vizītes akcents vērsts uz uzņēmējdarbības atbalsta iniciatīvām, apmeklējot Gdaņskas uzņēmējdarbības inkubatoru un iepazīstoties ar tā darbības principiem, secīgi Gdaņskas Zinātnes un Tehnoloģiju parkā tika sniegta prezentācija par parka sniegajiem pakalpojumiem un sadarbību ar uzņēmumiem, t.sk. akcentējot arī  Pomerānijas IKT klāstera darbību. Vizīte noslēdzās Gdanskas ostas pārvaldē, kurā ostas pārstāvji sniedza pārskatu par Gdaņskas ostas investīciju projektiem, uzlabojot infrastruktūru un pakalpojumus.

Kopumā vizīte vērtējama atzinīgi, protams, Pomerānijas reģiona mērogs nav salīdzināms ar Klaipēdas vai Kurzemes reģionu, tomēr principi neatšķiras attīstības plānošanas, uzņēmējdarbības atbalsta, sadarbības platformas attīstības stratēģiju realizācijai. Iegūtie kontakti potenciāli var būt noderīgi starptautisku projektu realizācijā, papildus vizīte bija arī labs formāts, kurā stiprinājās sadarbība starp Klaipēdas un Kurzemes pašvlaldību pārstāvjiem.

Par projektu

Kurzemes plānošanas reģions sadarbībā ar asociāciju “Klaipēdas reģions” īsteno Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektu Nr. LLI 431 SMART PLANNING jeb “Starpreģionu sadarbība ilgtspējīgai, integrētai un viedai plānošanai” (Viedā plānošana). Projekta mērķis ir stiprināt vietējo un reģionāla līmeņa ieinteresēto pušu kapacitāti telpiskajā un attīstības plānošanā, integrējot pārrobežu perspektīvu stratēģiskajā plānošanā, lai veicinātu saskaņotu attīstību un produktīvu pārrobežu sadarbību.

Plašāka informācija par projektu un tā aktivitātēm pieejama Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā.

Projekta aktivitātes tiek īstenotas ar Interreg V-A Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam atbalstu.

Informāciju sagatavoja
Edvīns Drigins
Projekta “Smart Planning” vadītājs
Kurzemes plānošanas reģions
e-pasts: edvins.drigins@kurzemesregions.lv

Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.