ES izglītības, mācību, jaunatnes un sporta programma Erasmus + 2014.-2020. gadam
Projekts “Atvērtība dažādībai kopienu izglītībā (ODEon)”
Nr.2016-1-LV01-KA204-022704
 
 

Projekta mērķis

Izstrādāt metodiskos ieteikumus pieaugušo no nelabvēlīgas vides
iekļaušanai izglītībā, organizējot pieaugušo izglītotāju mācības
un pieredzes apmaiņu.

Mērķa grupa
Pieaugušo izglītotāji

Īstenošanas laiks
1.10.2016. – 30.09.2017
Finansējums
EUR 45 540

Projekta partneri

Kurzemes plānošanas reģions (projekta īstenotājs) sadarbībā ar partneriem:

  • Organizācija Eiropas pasākumu nodrošināšanai OPEI, www.european-issues.net
  • Sociālais teātris NUCLEO (Itālija), www.teatronucleo.org

Projekta aktivitātes

  • 5 dienu mācību sesija Kiprā ( 20 dalībnieki, t.sk. 6 no Latvijas)
  • 5 dienu mācību sesija Itālijā  ( 20 dalībnieki, t.sk. 6 no Latvijas)
  • 5 dienu mācību sesija Latvijā ( 20 dalībnieki, t.sk. 8 no Latvijas)
  • Starpsesiju aktivitātes – mācību metožu aprakstu veidošana, metožu pilotēšana, metodisko ieteikumu sagatavošana un projekta rezultātu izplatīšana

Pieaugušo izglītībā svarīgi ir panākt, ka pēc iespējas vairāk pieaugušo īsteno mācīšanos mūža garumā. Īpašas grūtības ir iesaistīt izglītībā pieaugušos no nelabvēlīgas vides.  Vistuvākā un pieejamākā atbalsta vide viņiem ir vietējā kopiena. Īstenojot projektu, partneri dalījās pieredzē, kā iesaistīt izglītībā pieaugušos no nelabvēlīgām sociālajām grupām, izmantojot kopienas resursus.

Laikā no 2017.gada 23. – 30.martam notika pirmā mācību sesija Kiprā.  Viena no projekta prioritātēm ir  pieaugušo izglītotāju kompetences pilnveidošana.  Tādēļ uz Pafosas pilsētu Kiprā devās pieaugušo izglītības speciālisti no Liepājas, Kuldīgas, Priekules, Nīcas un Rojas pašvaldībām.  Katra valsts prezentēja sevi un savu organizāciju, iepazīstināja ar savu izglītības sistēmu. Kopīgi tika uzsākts darbs pie metodisko ieteikumu izstrādes – noteiktas aktuālās pieaugušo mērķa grupas katrā valstī un to izglītības problēmas.

 
Otrās sesijas dalībnieki apguva drāmas metodi Itālijā. Uz Ferāru devās Alsungas, Aizputes, Skrundas, Talsu un Vaiņodes pašvaldību pieaugušo izglītotāji. Sesija notika no 2.-6. jūnijam,  to vadīja projekta partneris – sociālais teātris Nukleo.  Šai laikā pieaugušo izglītotāji  piedalījās drāmas meistarklasēs. Drāmas metode sniedz labus rezultātus, palīdzot cilvēkam izprast savas grūtības un vajadzības, celt pašapziņu un noteikt turpmākās virzības vektoru. Tas ir nepieciešamais priekšnoteikums, lai pieaugušajiem rastos motivācija iesaistīties izglītībā. Vienlaikus ODEon projekta dalībniekiem bija iespēja vērot un piedalīties mākslas festivālā Totem 2017, kur teātra Nukleo iestudējumā bērni un pieaugušie darbojās performancēs, dejā un instalācijās, vairojot kopības sajūtu dažādībā.
 
Projekta trešā sesija tika sagatavota un īstenota Liepājas pusē no 10. – 14. jūlijam. Tajā dalījāmies ar Latvijas pieredzi. Sesijas pirmajā dienā dalībniekus uzņēma Liepājas Neredzīgo biedrība. Valdes priekšsēdētājs Māris Ceirulis iepazīstināja ar biedrības darbu un panākumiem, aicināja ielūkoties daudzveidīgajās nodarbību telpās. Īpaši spilgtus iespaidus dalībnieki guva biedrības lauku īpašumā Dvēseles veldzes dārzā Ziemupē. Jo nācās iejusties neredzīga cilvēka situācijā – ar aizsietām acīm un spieķīti rokās ne vien veikt mazu ceļa gabaliņu, bet arī doties mežā un pārvietoties pa atstatus novietotiem celmiem.
 
Sesijas turpinājumā pieaugušo izglītotāji apmeklēja Liepājas Radošo kvartālu, Biznesa inkubatoru un Jauniešu māju, Pelču speciālo internātpamatskolu – attīstības centru, kā arī iepazinās ar Nīcas un Grobiņas novadu pašvaldību pieredzi pieaugušo izglītībā.

Projekta rezultātā tika izstrādāti metodiskie ieteikumi pieaugušo no nelabvēlīgas vides iekļaušanai izglītībā. Tie ir publicēti Eiropas pieaugušo izglītības platformā EPALE (https://ec.europa.eu/epale/lv/resource-centre/content/ieteikumi-pieauguso-no-nelabveligas-vides-iesaistei-izglitiba), kā arī iesniegtiLatvijas Izglītības un zinātnes ministrijai.

Projekta vadītāja
Ingrīda Muraškovska
Tālrunis: 22195600, ingrida.muraskovska@kurzemesregionslv

Erasmus + programmas logo

 Mērķis
Izstrādāt metodiskos ieteikumus pieaugušo no nelabvēlīgas vides
iekļaušanai izglītībā, organizējot pieaugušo izglītotāju mācības
un pieredzes apmaiņu.

 Īstenošanas laiks
1.10.2016. – 30.09.2017

 Finansējums
€ 45 540

 Projekta vadītāja
Ingrīda Muraškovska                       Izglītības eksperte                                    +371 67331634
+371 22195600                        ingrida.muraskovska@kurzemesregions.lv

Ieteikumi pieaugušo no nelabvēlīgas vides iekļaušanai izglītībā Priekšlikumi pieaugušo izglītotāju tālākizglītībai