Audio:

Apraksts: 

Viens no izcilākajiem Ziemeļkurzemes kultūrvēsturiskajiem dižakmens atrodas nomaļos Dundagas pagasta mežos, neliela meža ceļa malā.

Milzīgais akmens ir saspridzināts un šķelts nezināmos laikos. Tā pamatdaļa ir iespaidīgu izmēru – 5,70 x 4,00 x 3,00 m, un tai cieši klāt liels gabals, bet akmens vienā galā, ceļa pusē – vēl trīs lieli atlūžņi (2,6 x 1,9 x 1,4m; 2,1 x 0,95 x 1,4m; 2,8 x 1,7 x 1,45m). Blakus akmenim redzami arī daudzi mazi atplēsumu gabali. Iespējams, ka pa kādam nelielam gabalam no akmens kādreiz ir arī aizvests prom. Iekalumu akmens virsmās nav nekādu. Nav arī izteiktu ķīļu un kalumu vietu, kas tieši liecina, ka akmens, domājams, sašķelts ar spridzināšanu. Saspridzināšanas iemesls nav zināms, bet iespējams, ka mērķis ir bijis iznīcināt tieši kulta vietu, bet nav neiespējams arī variants, ka kādi armijnieki jau krietni senos laikos spridzināšanu veikuši prieka pēc, jo atlūzas nav aizvestas izmantošanai. Akmeņkalnu Velna pēdas akmens ir valsts aizsardzībā kopš 1925. gada.

Abu dižakmens pamatdaļu kopējais tilpums ir 44 kubikmetri. Akmens tiek pieskaitīts senvietām, pamatojoties uz tā mitoloģisko nosaukumu.

Jau senākajās publikācijā aprakstīts akmens izskats. Jansons Edvarts. Dabas pieminekļi Latvijā. // Latvijas zeme, daba, tauta. II.sējums – 1936.g.: “5. Dižakmens, laukakmens (granīta bluķis) Ventspils apriņķa Dundagas pag. mežsarga Akmeņkalna apgaitā, purvainā mežā. Akmens apkārtmērs 32 m, augstums 3 m, tas pieder pie vislielākajiem laukakmeņiem Latvijā, bet saplīsis 3 daļās.”. Patiesībā akmens daļu skaits ir lielāks, bet tas apraksts tik apliecina, ka akmens bijis saspridzināts jau pirms 2.pasaules kara.

Akmeņkalnu Velna pēdas akmens dažkārt saukts arī par Robežakmeni (daudzos laikos pie akmens bijušas dažādas robežas, arī mūsdienās tur ir novadu un pagastu robeža) un Vanagu dižakmeni (pēc tuvākās mājvietas — Vanagu mežsargmāju vārda). Akmeni nereti kļūdaini pieskaitījuši Ventspils novadam (arī rajonam), bet tas joprojām atrodas Dundagas pagastā, jo robeža ir pa mazo robežgrāvi, kas starp akmeni un mežu.

Uz akmeni ir trīs norāžu zīmes – divas pie akmens, viena – 3,1 km attālu pie Virpes – Blāzmas ceļa, kur jānogriežas meža stigā. Pie akmens ir galds ar soliem – atpūtas vieta.

Atrašanās vieta: Starp Anci un Blāzmu

Sākums kartē: Lat: 57.4187 Lon: 22.08014

Pieejamība:  

Apskatei nepieciešamais laiks: 15 min

Segums:  Iestaigāta taka

Labiekārtojums:  

Nokļūšana:  ar automašīnu

Info: Talsu tūrisma informācijas centrs, Lielā iela 19/21, Talsi, tel.: 26469057, e-pasts: tic@talsi.lv, visittalsi.com