Audio:

Apraksts: 

Iespaidīga izskata kultūrvēsturiskais dižakmens atrodas Dundagas pagastā, tikai ap 75 m uz ziemeļiem no lielceļa, kas savieno Vīdali ar Rojas – Kolkas šoseju, mežā, veca ceļa malā, uz Silkalēju māju zemes.

Teiksmainais akmens paslēpies mežā, veca, ļoti mazlietota meža ceļa malā, kas izved ap 100 m attālumā uz Vīdales lielceļu. Apkārt augošo koku stipri noēnotais akmens droši vien jau kopš sendienām ir piesaistījis garām gājēju un braucēju uzmanību.

Zināmi nostāsti, ka tas ir Zviedru akmens, un zem tā esot paslēptas zviedru bagātības. Padomju laikos bagātību meklēšanas nolūkos vienā akmens sānā izrakta bedre, bet nekas neesot atrasts. Nostāstus savulaik Latvijas Petroglifu centra ekspedīcijai apliecināja Silkalēju māju saimnieks Juris Bolšings, kuram tos stāstījis vectēvs, kas ap 1910.gadu atnācis dzīvot uz Silkalējiem. Vēl mūsdienās ap akmeni redzami seni mantraču rakumi.

Dižakmens izmēri ir gana lieli – garums 3,7 m, platums arī 3,7 m, bet augstums 1,6 m. Tam ir neregulāra, apaļota forma, ar vienu pret dienvidrietumu pusi esošu izteikti slīpu sāna malu, ko ģeologi sauc par fasetvirsmu. Pēc sastāva akmens ir acainais gneiss. Dižakmens tilpums ir 14 kubikmetri. Noslēpumainais akmens vērtējams kā potenciāli labs tūrisma objekts, jo viegli pieejams no tuvējā lielceļa.

Interesanti, ka starp lielceļu un Silkalējiem, nedaudz uz Zviedru akmens pusi, aizaugošā izcirtumā atrodas akmeņains kalniņš kā kalva, un tajā lielākais no akmeņiem arī ievērojams, kā vietējas nozīmes dižakmens – 3,0 x 2,6 x 1,5 m izmēros, 6 kubikmetrus liels, ar plaisu pa vidu.

Atrašanās vieta:Netālu no Vīdales

Sākums kartē: Lat: 57.61298 Lon: 22.49052

Pieejamība:  

Apskatei nepieciešamais laiks: 20 min

Segums:  Iestaigāta taka

Labiekārtojums:  ceļa malā

Nokļūšana:  ar automašīnu

Info: Talsu tūrisma informācijas centrs, Lielā iela 19/21, Talsi, tel.: 26469057, e-pasts: tic@talsi.lv, visittalsi.com