Šī gada 4. maijā Birmingemā, Apvienotajā Karalistē, norisinājās kultūras pasākums “Latviešu Kultūras diena 2024”, kur ar Latviešu Pārstāvniecības Apvienotajā Karalistē atbalstu svētkos piedalījās Kurzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Agnese Berģe. Pasākums “Latviešu Kultūras diena 2024” tiek rīkots jau devīto reizi un tas ir viens no tur dzīvojošās latviešu diasporas apmeklētākajiem  un nozīmīgākajiem svētkiem Apvienotajā Karalistē.

Svētku ietvaros Birmingemas bērnu un mūzikas bibliotēkā organizētajā, ģimenēm veltītajā pasākumā “Darbnīcas bērniem” remigrācijas koordinatore tikās ar diasporas pārstāvjiem. Pasākumā piedalījās ģimenes ar bērniem, kas aktīvi iesaistījās dažādās interaktīvās spēlēs un atrakcijās. Pasākuma gaitā individuālās sarunās un konsultācijās ar potenciālajiem remigrantiem A.Berģe stāstīja par remigrācijas koordinatora darbu, remigrācijas aktualitātēm, pārcelšanās un dzīvesvietas  izvēles iespējām Latvijā un Kurzemes reģionā.

Svētki sākās ar dalībnieku fotografēšanos un gājienu. Birmingemas Lielajā laukumā pie Bibliotēkas  notika svētku koncerts, ko ar savām uzrunām atklāja Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē Ivita Burmistre un Birmingemas pilsētas mērs Mohameds Azims. Uzrunājot pasākuma dalībniekus, vēstniece pateicās pasākuma organizatoriem un dalībniekiem par iespēju kopā svinēt svētkus un sajusties kā nozīmīgai Latvijas kultūras un tās bagāto tradīciju daļai. Vēstniece sveica visus klātesošos Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā.

Svētkos  piedalījās ap 400 dalībnieku. Svētku koncertā piedalījās bērnu un pieaugušo deju, koru, folkmūzikas un teātru kolektīvi no Apvienotās Karalistes un Īrijas. Svētku ietvaros bija iespēja apmeklēt izstādi, kas atspoguļoja fragmentus no latviešu vēstures Apvienotajā Karalistē, kā arī mājražotāju tirdziņus, kuros piedalījās šajā valstī dzīvojošie latviešu rokdarbnieki un amatnieki.

Svētku norises gaitā ikvienam interesentam remigrācijas koordinatore A.Berģe sniedza konsultācijas par atgriešanās iespējām Latvijā. Diasporas pārstāvji visvairāk interesējās par bērnu iekļaušanos Latvijas izglītības iestādēs, darba un dzīvesvietas iespējām, laulāto cittautiešu integrēšanu Latvijā, kā arī citiem aktuāliem jautājumiem.

“Lai iepazītu mūsu tautiešu dzīvi un labāk izprastu atgriešanās vai, gluži pretēji, neatgriešanās iemeslus, ir ļoti būtiski tikties un izrunāt šos jautājums ar diasporas pārstāvjiem. Tieši individuālās un neformālās sarunās cilvēki ir  vairāk gatavi stāstīt par savu pārcelšanās pieredzi svešumā, kādi bija iemesli, kāpēc devās prom no Latvijas. Pēc sarunām ir iespējams labāk saprast, kādas ir šo cilvēku gaidas un kādu atbalstu un informāciju man kā remigrācijas koordinatoram būtu jāsniedz. Priecājos, ka daudzi vēlas atgriezties! Gandrīz katra saruna ir dziļi emocionāla, jo ikviens savā sirdī nes mīlestību pret dzimteni – Latviju!  Tāpēc diasporas pasākumi ir tik nozīmīgi, jo tie ļauj sevī sajust kopības sajūtu un stiprināt mīlestību pret dzimteni.  Tādos brīžos, uzvelkot tautastērpu un lepni paceļot galvu, vari  ar lepnumu teikt – esmu latvietis,” uzsver Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore A.Berģe.

Kurzemes plānošanas reģions pateicas Latviešu Pārstāvniecībai Apvienotajā Karalistē par iespēju piedalīties kultūras pasākumā “Latviešu Kultūras diena 2024” Birmingemā! Uz tikšanos!

Par remigrācijas koordinatoru darbu:

Ja Jums ir jautājumi un nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru, kurš pēc vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām vai citām valsts iestādēm, izstrādā individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var sniegt atbalstu par: pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa jautājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu. Ar koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem var iepazīties: www.paps.lv. Savukārt vairāk par remigrāciju Kurzemē iespējams uzzināt: www.kurzemesregions.lv/remigracija

informāciju sagatavoja:
Agnese Berģe,
Kurzemes plānošanas reģiona
Remigrācijas koordinatore
e-pasts: koordinatore@kurzemesregions.lv