Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs informē un aicina: sestdien, 2023. gada 9. decembrī pl. 14.00: izstāžu atklāšana un leļļu priekšnesums  LELLES (Iekāres objekti III)

Ziemassvētku laikā Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs nu jau tradicionāli ver durvis notikumiem, kur profesionālās mākslas darbi mijas un satiekas ar tādiem skaistiem, pielietojamiem un  baudāmiem darinājumiem, kuru autori ir Talsu novada radošo jomu pārstāvji. Šīgada veikums un izstādes objekts ir lelles to dažādās izpausmēs un divās paralēlās izstādēs.

Vienu no tām veido Latvijas Leļļu teātris, un tā ir veltījums leģendārajam leļļu meistaram Pāvilam Šenhofam, kuram izstādes laikā 2024. gada 5. janvārī aprit 100 gadi.

Izstādes iekārtotāja māksliniece Anita Znutiņa – Šēve: “Mākslinieks Pāvils Šenhofs pieder pie Latvijas Leļļu teātra izcilajām personībām, kurš vairāk kā 54 gadus veidojis šī nama vēsturi. Svinot mākslinieka simtgadi, šīs izstādes galvenais uzsvars likts uz P.Šenhofa veikumu leļļu pasaulē. Lelle atdzīvojas aktiera rokās, tomēr es vēlējos vērst izstādes apmeklētāju uzmanību uz mākslinieka radīto filigrāno, rakstura nianšu un fantāzijas neierobežoto lelli kā izcilu tēlotājas mākslas darbu, kuru aplūkojot, mums aizraujas elpa un straujāk pukst sirds. P.Šenhofa atstātais mantojums ir ļoti bagāts. Izstādē redzēsim arī viņa gleznas, kurās spilgti un asprātīgi dominē teātra mākslinieka tēlainā domāšana un humora pilnais skats uz cilvēkiem un lietām.”

Izstādes atklāšanā piedalās tās koncepcijas autore Anita Znutiņa – Šēve, teātra zinātnieks un Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš, režisors Valdis Pavlovskis un Latvijas Leļļu teātra aktieri.

Otras izstādes autore ir Sabiles mākslas skolotāja Sarmīte Jurjaka, kura darina lelles no papīra, tajās iedzīvinot dažādus notikumus, pasakas, dabu, ģimenes un gadskārtu tradīcijas. Turklāt to visu darot ar smaidu. S.Jurjaka pasauli redz un jūt priekpilnu, un tieši tādas ir viņas lelles – it kā trauslas, bet ar raksturu, kas uzreiz atpazīstams un kam visbiežāk gribas līdzināties. Savā optimismā, brīnišķīgajās prasmēs un pašaizliedzīgajā entuziasmā S.Jurjaka dalās ar līdzīgi domājošu un čaklu jauno paaudzi, pasniedzot mākslas nodarbības Sabiles pamatskolā. Izstādē draudzīgi vienosies gan skolotājas, gan viņas audzēkņu darinātās lelles, autoriem piedaloties izstādes atklāšanā.

Leļļu izstāžu darba laiks: 2023. g. 9. decembris – 2024. gada 27. janvāris, otrdiena – piektdiena 10-17, sestdiena 10-16.

Papildus informācija:

Ginta Petra, Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja, ginta.petra@talsi.lv tel. 26655736,

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs
Strautu iela 4, Sabile, Talsu novads, LV-3294

Pasākums notiek Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” projektu konkursa “Kurzemes kultūras programma 2023” ietvaros. Vairāk par Kurzemes kultūras programmu 2023 var uzzināt Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapā: https://www.kurzemesregions.lv/kultura/