Šovasar, no 13.-17.augustam projekta ”Baltijas jūras izaugsme – liela mēroga gliemeņu audzēšanas attīstība Baltijas jūrā” (BBG) ietvaros Pāvilostā norisinājās pasākums, kura mērķis bija izvērtēt projektā izveidoto gliemeņu fermu, sagatavot novērtējuma ziņojumu un izstrādāt ieteikumus fermas darbības un gliemeņu audzēšanas tehnoloģiskā procesa uzlabošanai.
 

Kā jau iepriekš esam informējuši, netālu no Pāvilostas Baltijas jūrā ir uzstādīta Latvijā pirmā gliemeņu audzēšanas pētījumu ferma. Fermu uzstādīja, un gliemeņu augšanas rādītājus tajā pēta Latvijas Hidroekoloģijas institūts. Ferma tika uzstādīta 2017.gada pavasarī.  Tā bijusi jūrā jau vairāk nekā gadu, piedzīvojusi rudens vētras, un nu mums ir iespēja izvērtēt dažādus fermas tehnoloģiskos aspektus, lai izdarītu secinājumus un izstrādātu ieteikumus fermas uzlabošanai.

Fermas novērtējumu veica projektā piesaistītais kanādiešu izcelsmes eksperts Džons Kristofers Bonardelli (John C. Bonardelli), kurš pārstāv kanādiešu uzņēmumu Shellfish Solutions un kuram ir 36 gadu pieredze gliemeņu biznesa attīstīšanā visā pasaulē. Dž.Bonardelli ir palīdzējis izveidot gliemeņu fermas gan privātajam, gan publiskajam sektoram Skandināvijā, Baltijā, Melnajā jūrā, Īrijā un Apvienotajā Karalistē, Ziemeļ un Dienvidamerikā, Ziemeļāfrikā un Eiropā.
 
Pasākuma laikā norisinājās intensīvs darbs vairāku dienu garumā, kur, mainoties iesaistītajiem ekspertiem un institūciju pārstāvjiem, tika veikts esošās fermas izvērtējums, fermas apsekojums jūrā, izstrādāti ieteikumi fermas uzbūvei, izveidošanai un uzturēšanai atklātās jūras skarbajos apstākļos.
 
Kā norādīja eksperts Dž. Bonardelli, atklātā jūra Kurzemes piekrastē ir apstākļu ziņā viena no ekstrēmākajām vietām pasaulē, tomēr, izvēloties pareizus materiālus un vides apstākļiem piemērotu fermas uzbūvi, arī šajos apstākļos ir iespējams audzēt gliemenes.
 
Fermas novērtējuma ziņojums būs gatavs un tiks publicēts projekta mājaslapā šī gada rudenī, tas ir plānots kā praktiska rokasgrāmata potenciālajiem gliemeņu audzētājiem. 

  Uzziņai:
Baltijas zilā izaugsme (BBG) ir projekts, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds. Tā mērķis ir uzlabot ūdens kvalitāti Baltijas jūrā un attīrīt to no barības vielu piesārņojuma,  izveidojot gliemeņu audzēšanas fermas. Izaudzētās gliemenes pēc to uzturvērtības noteikšanas tiks izmantotas mājputnu un dzīvnieku barības ražošanā.

Projekts tiks īstenots līdz 2019.gada 30.aprīlim. Tajā  piedalās 18 partneri no 7 Baltijas jūras reģiona valstīm, pārstāvot gan valsts un pašvaldību iestādes, gan pētnieciskos institūtus un augstskolas, gan arī uzņēmējdarbības sektoru.

Projektu koordinē Austrumgotlandes reģiona pārvalde (Zviedrija), un tā kopējais budžets ir 4.7 milj.Euro.
 
Informāciju sagatavoja:
Ligita Kokaine
Projekta eksperte – reģionālā koordinatore
Kurzemes Plānošanas reģions