2024. gada 23. februārī norisinājās šī gada pirmā Diasporas konsultatīvās padomes (DKP) sēde, kuru atklāja un vadīja Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos, DKP priekšsēdētāja Elita Gavele. Sēdē attālināti piedalījās arī  Kurzemes plānošanas reģiona reģionālā remigrācijas koordinatore Agnese Berģe un citu reģionu remigrācijas koordinatori.

Sēdē Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Švinka iepazīstināja diasporas organizāciju vadītājus ar Valsts aizsardzības dienestu (VAD), uzsverot ieguvumus jauniešiem izvēloties pievienoties VAD, piemēram, iespēju iegūt jaunus kontaktus vai arī pēc dienesta bez maksas studēt kādā no Latvijas augstākajām mācību iestādēm. A. Švinka informēja par iespēju brīvprātīgi pieteikties dienēt VAD iesaukumā 2025. gada janvārī, kā arī par studentiem paredzēto VAD virsnieku programmu.

Par diasporai aktuāliem jautājumiem Eiropas Parlamenta 2024. gada vēlēšanu norisē ziņoja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāvis Ritvars Eglājs. Latvijas valstspiederīgie ārvalstīs varēs balsot pa pastu vai kādā no CVK apstiprinātajiem vēlēšanu iecirkņiem ārvalstīs. CVK pārstāvji atgādināja, ka pasta balsošanai jāpiesakās no 4. līdz 31. maijam elektroniski, izmantojot vēlētāju reģistra e-pakalpojumu.

Valsts ieņēmumu dienesta eksperts Edmunds Sproģis sniedza  prezentāciju par Latvijas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana ārvalstu pensijām.

LU Diasporas un migrācijas centra pētniece Inta Mieriņa aicināja iesaistīties diskusijā par pētījumu, ko paredzēts veikt 2024. gadā. Pētījums analizēs diasporas zemo iesaisti 2022. gada Saeimas vēlēšanās, kā arī identificēs tās problēmas un izaicinājumus, kas jāatrisina līdz nākamajām  ̶  2025. gada pašvaldību un 2026.gada Saeimas vēlēšanām, dodot iespēju  piedalīties vēlēšanās iespējami plašākam ārvalstīs dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo lokam.

DKP sēdes dalībniekus uzrunāja  un par organizāciju paveikto 2023. gadā un plāniem šogad informēja diasporas organizāciju vadītāji un pārstāvji – Pasaules Brīvo latviešu apvienības priekšsēdis Pēteris Blumbergs, Amerikas Latviešu apvienības priekšsēdis Mārtiņš Andersons un Eiropas Latviešu apvienības priekšsēde Justīne Krēsliņa, Latviešu Nacionālās apvienības Kanādā pārstāves Ingrīda Zemīte un Ilze Kuplēna-Evarte, Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē priekšsēde Anita Andersone.

Informācijai

Diasporas konsultatīvās padome, kā padomdevējas institūcija, nodibināta 2019. gada maijā un kopš tā laika veicina saskaņotu diasporas politikas veidošanu un tās ikgadējo prioritāšu noteikšanu, kā arī diasporas politikas īstenošanu un novērtēšanu. Diasporas konsultatīvajā padomē ir 26 pārstāvji no diasporas organizācijām, kā arī no valsts un pašvaldību institūcijām.

Diasporas politiku, iesaistot diasporas locekļus, diasporas organizācijas un citas fiziskās un juridiskās personas, īsteno Ārlietu ministrija, Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Kultūras ministrija, Labklājības ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Iekšlietu ministrija, Veselības ministrija, Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, plānošanas reģioni, pašvaldības un citas valsts pārvaldes institūcijas, veicot Diasporas likumā, Plānā darbam ar diasporu un citos normatīvajos aktos noteiktos uzdevumus. Savukārt, Ārlietu ministrija nodrošina vienotas diasporas politikas izstrādi un koordinētu īstenošanu, tādējādi uzturot pasākumu sistēmu darbam ar diasporu.

Informācija pārpublucēta no Ārlietu ministrijas mājas lapas: https://www.mfa.gov.lv/lv/jaunums/norisinas-diasporas-konsultativas-padomes-sede