Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) aicina Latvijas diasporu ārvalstīs pievienoties inkubācijas un tiešsaistes pirmsinkubācijas programmai pavasara uzņemšanā, kas notiks no 2021. gada 1. marta līdz 22. martam.

LIAA biznesa Inkubatori ir Latvijas Republikas un Eiropas Savienības atbalsta programma, kura ir veidota, iedvesmojoties no jaunuzņēmumu biznesa kultūras un darba metodoloģijas. Tā ir lielākā jauno uzņēmumu kopiena un kontaktu tīkls Latvijā ar pieeju LIAA pārstāvniecībām 18 pasaules valstīs.

Pirmsinkubācijas programma piemērota ideju autoriem, kuri vēl ir tikai ceļā uz savu produktu vai pakalpojumu, bet inkubācijas programmā aicināti pieteikties tie uzņēmumi, kuri jau ir izstrādājuši savus produktus vai pakalpojumus un uzsākuši to realizāciju.

Inkubācijas programma piemērota uzņēmumiem, kas reģistrēti Latvijas Republikas komercreģistrā ne ilgāk par 3 gadiem. Inkubācijas dalībnieku un biznesa inkubatora kopīgais uzdevums ir attīstīt produktus un pakalpojumus, kā arī palielināt inkubācijas dalībnieku resursus un zināšanas, lai nākotnē tie kļūtu par globāli konkurētspējīgiem un eksportējošiem uzņēmumiem.

Kas var pieteikties

LIAA inkubācijas programmai var pieteikties uzņēmumi, kuri reģistrēti Latvijas Republikas Komercreģistrā ne ilgāk par 3 (trīs) gadiem. Tiešsaistes pirmsinkubācijas klients var būt Latvijas pilsonis vai ārvalstu pilsonis ar pastāvīgo uzturēšanās atļauju.

Inkubācijas programmas pretendentiem būtiska ir tieša saikne ar Latviju un iespējas būt Latvijā Inkubācijas programmas laikā. Tāpat arī pirmsinkubācijas programmas pretendentam ir jābūt sasaistei un plāniem attīstīt biznesu Latvijā.

Tiešsaistes pirmsinkubācijas un inkubācijas programmā ne vecumam, ne izglītības līmenim nav nozīmes. Svarīgākais ir gatavība attīstīt biznesa ideju vai uzņēmumu un biznesa dzīvotspēja, ko novērtē īpaši izveidota konsultatīvā komisija.

Atbalsta programmām aicināta pieteikties Latvijas diaspora – personas vai uzņēmumu pārstāvji, kuri dzīvo, strādā, mācās ārpus Latvijas ilgāk par 1 gadu – un Latvijas simpātiju diaspora, Latvijas diasporas laulātais vai ģimenes loceklis. Tas var būt Latvijas jaunietis, kurš studē kādā no Eiropas Savienības augstskolām, kuram ir biznesa ideja un vēlas to attīstīt, kamēr mācās, un izveidot uzņēmumu Latvijā pēc studijām. Tas var būt Latvijas profesionālis, kurš strādā Eiropā un pēc daudziem nostrādātiem gadiem un uzkrāta kapitāla vēlas atgriezties Latvijā, savā pilsētā, novadā vai dzimtas īpašumā. Tā arī var būt ģimene ar skolas vecuma bērniem, kura pārceļas no ārvalstīm uz Latviju.

Latvijas diasporas dalībnieki biznesa inkubatoros

Pašlaik LIAA biznesa inkubatoru klientu vidū aptuveni 10% ir Latvijas diasporas pārstāvji.

Uzņēmuma “Latvia Packing” īpašnieks pēc astoņiem Nīderlandē pavadītiem gadiem atgriezās Latvijā. Uzņēmums Dobeles novadā ražo industriālo iepakojumu un 95% savas produkcijas eksportē uz ārzemēm. Uzņēmējs savu darbību uzsāka ar 3 darbiniekiem, bet tagad to ir vairāk nekā 20. Uzņēmums ražo un pārdod palešu bortus, koka kastes, lielgabarīta pilnās paletes un lielgabarīta koka kastes ar lielu kravnesību, kā arī industriālās paletes. Uzņēmuma speciālisti konsultē un piedāvā arī pakošanas darbus eksporta paku loģistikas nodrošināšanai.

Pēc astoņu gadu prombūtnes Norvēģijā Zane un Artis Babri atkal par savām mājām sauc Latviju. Vēl esot Norvēģijā, kopā ar sievas māsas ģimeni Latvijā izveidojuši sietspiedes darbnīcu. Tā kā Artis nāk no Skrundas, tad piemērotu telpu dēļ darbnīca no Rīgas tika pārcelta uz mazpilsētu. Uzņēmuma “Babari” sietspiedes darbnīca “TingPrint” specializējas tekstila apdrukā. Trīsdesmit gadu pieredze un meistarība sietspiedes tehnikā, kā arī mūsdienīga, elastīga un atvērta komunikācija ļauj nodrošināt augstākos apdrukas kvalitātes standartus, ko novērtē klienti. Apdrukā izmanto videi draudzīgas un OEKO-TEX® standartiem atbilstošas krāsas un ilgtermiņā testētas krāsu un piedevu receptes, kas padara apdruku noturīgu. “TingPrint” piedāvā arī termopārneses apdruku, izmantojot videi draudzīgus un sertificētus materiālus.

Uzņēmuma “Provinces sēta” īpašniece kopā ar ģimeni pēc veiksmīgas karjeras un darba par viesnīcas menedžeri Lielbritānijā, pēc 15 gadu prombūtnes atgriezās Kuldīgā, lai savas prasmes un zināšanas izmantotu, veidojot savu viesu namu. Gandrīz pašā Kuldīgas sirdī atrodas uzņēmuma “Provinces sēta” brīvdienu māja “RAXTI”, kur vienmēr laipni sagaidīs īpašnieki Aija un Oskars. Tikai piecu minūšu gājiena attālumā no Kuldīgas pilsētas centra iespējams baudīt guļbūves ēkas burvību, kur ar īpašu mīlestību un mākslinieka roku veidotas latviskas apdares detaļas. Brīvdienu māja iekārtota, izmantojot dabiskus materiālus, kā arī saglabājot koka ēkas mājīgo auru.

Pieteikšanās process

Lai pieteiktos tiešsaistes pirmsinkubācijas programmai, biznesa idejas autors vai uzņēmums iesniedz pieteikumu pirmsinkubācijai (fiziska persona – pieteikums un 1. pielikums; uzņēmums – pieteikums, 1. un 2. pielikums) un komandas vadošo personu CV.

Lai aizpildītu pieteikumu, biznesa idejas autors vai uzņēmums izvēlas sev piederīgo biznesa inkubatoru. Latvijā darbojas 13 LIAA biznesa inkubatori Daugavpilī, Jūrmalā, Jelgavā, Kuldīgā, Liepājā, Madonā, Ogrē, Rēzeknē, Siguldā, Talsos, Ventspilī, Valmierā, Radošo industriju inkubators Rīgā.

Pieteikumi pirmsinkubācijas programmā lielākajā daļā inkubatoru tiek pārbaudīti un apstiprināti rindas kārtībā, līdz ir aizpildītas visas brīvās vietas pavasara pirmsinkubācijas uzņemšanā. Ja inkubatorā ir noteikts konkurss uz brīvajām pirmsinkubācijas vietām, tad pretendenta pieteikumu izskata konsultatīvā komisija.

Lai pieteiktos inkubācijas programmai, uzņēmums iesniedz pieteikumu inkubācijai ar tā pielikumiem, tai skaitā finanšu plūsmu, komandas vadošo personu CV un papildu pielikumus (aptaujas rezultāti, finanšu dati u.c. informācija par biznesa ideju).

Aizpildītu pieteikumu ar pielikumiem nosūta elektroniski parakstītu uz e-pastu pasts@liaa.gov.lv vai izdrukātu un parakstītu pa pastu uz LIAA Pērses ielā 2, Rīgā, LV-1442.

Pēc pieteikuma saņemšanas apstiprināšanas inkubators tālāk izvērtē pieteikumu. Pretendenti, kuri piesakās inkubācijas programmai, pēc pieteikuma dokumentu pārbaudes piedalās konsultatīvās komisijas sēdē un prezentē savu biznesa ideju, produktu un uzņēmumu. Daļā inkubatoru arī biznesa ideju autori prezentē savu ideju un piedalās konkursā uz brīvajām pirmsinkubācijas programmas vietām.

Pēc konsultatīvās komisijas pretendents saņem atbildi par to, vai viņš vai viņa ir uzņemts inkubācijas (noteiktos inkubatoros arī pirmsinkubācijas) programmā.

Līgumu noslēgšana ar uzņemtajiem inkubācijas un tiešsaistes pirmsinkubācijas klientiem notiek elektroniski vai attālināti, ja klientam nav iespējams parakstīt līgumu ar drošu elektronisko parakstu.

Mācību norise

Dalībnieks uzsāks tiešsaistes pirmsinkubācijas programmu aprīļa beigās, un tā noslēdzas oktobra beigās. Inkubācijas programma sākas aprīļa beigās un ilgst līdz 2023. gadam vai līdz brīdim, kad uzņēmums ir sasniedzis inkubācijas mērķus.

Mācības inkubācijā un tiešsaistes pirmsinkubācijā notiek darba dienās darba laikā. Mācības visbiežāk ir plānotas visu dienu vai dienas otrajā pusē. Dalībniekiem ir jārēķinās ar vismaz vienu dienu nedēļā, kuru veltīt savas biznesa idejas attīstībai un mācībām.

Ne inkubācijas, ne tiešsaistes pirmsinkubācijas programmā nav pārbaudes darbu vai eksāmenu. Pirmsinkubācijā dalībnieka uzdevums ir sasniegt programmas mērķi – izstrādāt minimālās dzīvotspējas produktu. Inkubācijas programmā reizi gadā notiek konsultatīvā komisijā, kur klients prezentē sasniegtos attīstības mērķus.

Gan inkubācijas, gan tiešsaistes pirmsinkubācijas programmā dalībniekam ir tiesības pārtraukt programmu. Ja dalībnieks nevar pabeigt programmu, tad inkubators pārtrauc līgumu ar dalībnieku.

Vairāk par inkubācijas un tiešsaistes pirmsinkubācijas programmu Latvijas diasporas interesentiem aicinām sazināties ar LIAA, nosūtot savu jautājumu uz e-pastu diaspora@liaa.gov.lv.

Artas Krūzes foto

Arta Krūze

LIAA Diasporas koordinatore ekonomikas jautājumos