Madara Siliņa – Priedīte pēc vairāku gadu prombūtnes ar ģimeni atgriezusies Kandavā un viņas ģimenē aug divus gadus veca meitiņa. Jau desmitajā “Cilvēkstāstu” sērijā dodamies pie  Madaras, lai uzklausītu viņas stāstu par došanos prom no Latvijas un lēmumiem, kas atkal atveda mājās!

Foto no Madaras Siliņas – Priedītes personīgā arhīva

Madaras stāsts par došanos uz ārzemēm sākas ar negaidītu dzīves pavērsienu. Pēc 12. klases beigšanas viņa bija nolēmusi studēt augstskolā, taču ceļā uz dokumentu iesniegšanu, notika negadījums un studiju plānus nācās atlikt.

Madara atminas: “Tā kā tā bija pēdējā uzņemšanas diena, tad nokavēju visu un nevarēju uzsākt mācības. Tad nolēmu gadu izlaist un ar Au-pair jeb auklīšu programmu ģimenēs, nolēmu doties uz Apvienoto Karalisti. Tur atradu ļoti labu ģimeni, pie kuras pavadīju vienu gadu.”

Auklīšu programmas ietvaros Madara uzsāka strādāt Apvienotajā Karalistē. Madara stāsta: “Iejutos ļoti labi, jo dzīves apstākļi bija ļoti labi. Pieskatīju trīs zēnus ļoti turīgā angļu ģimenē, kas nodrošināja ar dzīvesvietu un ēšanu, kā arī maksāja algu. Pēc gada šī ģimene piedāvāja pārvākties pie viņu ģimenes draugiem uz Londonu, jo biju izteikusi vēlmi sākt mācīties. Pārvācos uz Londonu, divus gadus nodzīvoju, pieskatot divus bērnus,un  paralēli uzsāku mācības The London School of Beauty and Make-up, iegūstot kosmētiķa CIDESCO diplomu. “

Pabeidzot mācības, Madara uzsāka patstāvīgu dzīvi, īrēja dzīvokli un sāka strādāt par kosmētiķi Londonā.  Kopumā par kosmētiķi Madara nostrādāja piecus gadus.

“Šajā laika posmā satiku savu vīru, kas tolaik dzīvoja Latvijā. Tā kā attāluma draudzība bija gluži vai neiespējama, tad apbusēji nolēmām, ka atgriežos Latvijā”, stāsta Madara.

Kā vēl vienu no atgriešanās iemesliem Madara min to, ka uz to brīdi draugam bija labs darbs Latvijā un viņš nevēlējās doties prom. Arī Madara atrada darbu kā kosmētiķe vienā no vadošajiem uzņēmumiem Latvijā. Madara saka: “Atbraucot mājās, ātri vien izrādījās, ka darbs nebūs, kā iepriekš cerēts, un pēc trīs mēnešu neveiksmēm Latvijā darba meklējumos, saņēmu uzaicinājumu atgriezties Londonā. Tā arī izdarīju. Atkal devos prom.”

Pēc gada Madara, tomēr atgriezās, lai studētu. Viņa uzsāka studijas Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledžā, kur ieguva medicīnas māsas diplomu.

“Pēc tā pabeigšanas paliku uz dzīvi Latvijā, atvēru savu privāto kosmētiķa kabinetu Kandavā. Apprecējos, un nu jau ir sava ģimene Latvijā,” stāsta Madara.

Pārdomājot atgriešanās procesu Latvijā, Madara atminas: “Sākumā bija ļoti grūti, jo darbs,  ne tuvu nelīdzinājās tam, uz ko cerēju, kā arī mani izglītības diplomi tajā laikā netika atzīti Latvijā.” Kā lielākais izaicinājums un grūtības, Madaras prāt, ir tieši izglītības dokumentu atzīšana Latvijā.

Madara atgriezās Latvijā pati un nebija nepieciešams informatīvs atbalsts, jo te viņu sagaidīja ģimene, draugs, kurus viņa regulāri arī pirms tam apciemoja.

Madara atzinīgi vērtē remigrācijas koordinatora darbu un saka: “Ja Latvijā atgriežas pēc ilga laika, tad noteikti tas būs noderīgi, jo likumi un dažādas juridiskās nianses ir atšķirīgas. Tiem, kuri plāno atgriezties Latvijā, Madara iesaka nodrošināties ar pacietību un veikt iekrājumus, kas būs noderīgi, atgriešanās procesu uzsākot. “Atgriešanās Latvijā ir salīdzinoši ilgs un garš process, ja ir jākārto dokumentu lietas. Katrā ziņā, ja ir vēlme un ideja – strādāt, veidot savu biznesu -, tad Latvijā ir iespējas attīstīt savus mērķus. Esmu izveidojusi savu kosmētiķa kabinetu Kandavā, kā atvēršanai piesaistīju Eiropas Savienības līdzfinansējumu uzņēmējdarbības attīstībai, iegādājoties aparatūru procedūru veikšanai. Kabinets darbojas nu jau sešus gadus. Latvijā ir visskaistākā daba, kas iedvesmo palikt! Arī māju sajūta un piederība zemei ir tā, kas mani šeit notur, un vairs nevēlos doties prom,” uzsver Madara.

Informāciju sagatavoja:

Kurzemes plānošanas reģiona remogrācijas koordinatore

Agnese Berģe 

 

Par remigrācijas koordinatoru darbu:

Ja Jums ir jautājumi un nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru, kurš pēc vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām vai citām valsts iestādēm, izstrādā individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var sniegt atbalstu par: pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa jautājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu. Ar koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem var iepazīties: www.paps.lv. Savukārt vairāk par remigrāciju Kurzemē var uzzināt Kurzemes plānošanas reģiona mājas lapas sadaļā www.kurzemesregions.lv/remigracija, kur iespējams arī iepazīties ar citu remigrantu pieredzi, atgriežoties dzimtenē.