25. aprīlī plkst. 13.00-15.00 norisināsies vebinārs “Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm. Modelis kultūras, sociālās un veselības jomu sadarbībai pašvaldībās”. Vebinārā Saldus un Cēsu pašvaldību pārstāvji dalīsies ar pieredzi starptautiski atzītā modeļa ieviešanā. Vebināra noslēgumā radošās rakstīšanas meditāciju vadīs dzejniece Krista Anna Belševica.

Projektu “Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm Baltijas jūras reģionā” 2023.-2025. gadā kopā īsteno sadarbības partneri no Dānijas, Vācijas, Zviedrijas, Somijas, Polijas, Lietuvas un Latvijas. Projekta ietvaros Baltijas jūras valstīm tiek pielāgota programma “Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm” (angliski – arts on prescription), kas radīta Lielbritānijā 1990. gados. 21. gadsimtā to pakāpeniski ievieš Zviedrijā, Dānijā, Beļģijā, Kanādā un citās valstīs. Programmas ietvaros iedzīvotāji no medicīnas vai sociālajiem darbiniekiem var saņemt nosūtījumu uz regulārām kultūras un mākslas nodarbībām grupās, lai tajās uzlabotu savu labsajūtu, kā arī stiprinātu psiholoģisko noturību, saskaroties ar ikdienas izaicinājumiem. Ir iespējams arī pašnosūtījums, pamatojoties uz cilvēku pašu izjustu nepieciešamību gūt emocionālu atbalstu ne-medicīniskā veidā. Programma ilgst 8-12 nedēļas, un tās laikā notiek 1-2 iknedēļas tikšanās un mākslas nodarbības radošā, pozitīvā, drošā vidē. Programmai parasti ir terapeitiski rezultāti, taču tā nav uzskatāma par terapiju. Pašvaldībām tas ir viens no pieejamiem rīkiem iedzīvotāju labbūtības veicināšanai, kā arī veselības un sociālās jomas iestāžu darbības atslogošanai.

Projektā ir izstrādāts vispārējs modelis kultūras, sociālās un veselības jomu sadarbībai, kas nosaka iesaistīto pušu lomas un uzdevumus. Katra no projektā iesaistītajām pašvaldībām Dānijā, Latvijā, Polijā, Vācijā un Zviedrijā ir pielāgojusi šo modeli vietējam kontekstam un veic atbilstošu programmas izmēģināšanu. Latviju projektā pārstāv Saldus un Cēsu pašvaldības, kurās notiek vai tiek gatavots jau otrais programmas pilotēšanas cikls. Vebinārā pašvaldību pārstāvji – projektu vadītāji, iesaistītās veselības un sociālās jomas iestādes, kultūras darbinieki un mākslinieki – dalīsies ar gūto pieredzi, pirmajiem rezultātiem un secinājumiem. Vebināra otrajā daļā dalībnieki tiks aicināti uzdot jautājumus un iesaistīties kopīgā sarunā par programmas “Nosūtījuma uz kultūras aktivitātēm” potenciālu un ieviešanas iespējām Latvijas pašvaldībās. Vebināra noslēgumā dzejniece Krista Anna Belševica piedāvās nelielu ieskatu dzejas un radošās rakstīšanas nodarbībā, kas ir viena no daudzām iespējamām aktivitātēm, ko var ietvert programma “Nosūtījuma uz kultūras aktivitātēm”. Dalība vebinārā – bezmaksas. Darba valoda – latviešu.

Dalībai vebinārā iespējams reģistrēties līdz 22. aprīlim ŠEIT. Vietu skaits ir ierobežots.

Projektu “Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm Baltijas jūras reģionā 2023 – 2025līdzfinansē Eiropas Savienība (ERAF) INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas ietvaros.

Konteksts

 Pēdējos gados aizvien biežāk tiek aktualizēts jautājums par kultūras lomu veselības veicināšanā. 2019. gadā Pasaules Veselības organizācija (PVO) publicēja apjomīgu pētījumu “Kādi ir pierādījumi kultūras nozīmei veselības un labbūtības uzlabošanā?”, kurā apkopoti vairāk nekā 900 līdz tam tapuši pētījumi, kas pierāda un raksturo kultūras un mākslas pozitīvo iespaidu uz veselību un labbūtību. Pētījuma rezultātā PVO sagatavoja politiku plānošanas ieteikumus kultūras un veselības nozaru sadarbības atbalstam; tie pakāpeniski pārtop mērķtiecīgos vietēja un starptautiska mēroga plānošanas dokumentos. To vidū ir 2022. gada nogalē Eiropas Padomes apstiprinātais Darba plāns kultūras jomā 2023.–2026. gadam, kura prioritārā joma “Kultūra cilvēkiem” ietver arī sadaļu “Kultūra un veselība”.

Kontaktinformācija:

Andra Kauliņa – Ostrovska
Projekta “Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm Baltijas jūras reģionā 2023-2025”
vadītāja Saldus novadā
andra.kaulina-ostrovska@saldus.lv

Inga Surgunte
Projekta “Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm Baltijas jūras reģionā 2023-2025”
vadītāja Cēsu novadā
inga.surgunte@skaidrs.org