No 2023.gada 29.aprīļa līdz 2.maijam Kurzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Agnese Berģe kopā ar kolēģi Rīgas reģiona plānošanas remigrācijas koordinatori Dainu Šulcu devas uz Īriju, Dublinu, lai piedalītos 12. Latviešu kultūras svētkos Īrijā. Svētku ietvaros remigrācijas koordinatores tikās ar Latvijas vēstnieku Īrijā Juri Štālmeistaru, vēstnieka padomnieku diasporas jautājumos Īrijā Andreju Kovaļovu un Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieci diasporas jautājumos Elitu Gaveli, kā arī Īrijas diasporas pārstāvjiem.

Tiekoties Latvijas vēstniecībā, remigrācijas koordinatores informēja par koordinatora darbu un par aktualitātēm remigrācijā, kā arī par jautājumiem, par ko interesējas cilvēki, kuri vēlas atgriezties Latvijā. Savukārt 12. Latviešu kultūras svētkos remigrācijas koordinatore A.Berģe piedalījās Latvijas vēstniecības organizētā stendā, kur aktīvi uzrunāja un konsultēja ikvienu, kurš vēlas atgriezties Latvijā. Stendā tika izstādīti ne tikai materiāli par remigrāciju, bet arī citi Kurzemes reģiona informatīvi materiāli. Papildu notika arī tikšanās ar Īrijas diasporas pārstāvjiem, kā laikā remigrācijas koordinatores dibināja un nostiprināja ciešākas savstarpējās saites turpmākas sadarbības veicināšanai.

“Tiekoties gan ar vēstniecības, gan ar diasporu pārstāvjiem secinu, ka mums ir kopīgs mērķis –  lai ikviens, kuram ir nepieciešams atbalsts, būtu uzklausīts un saprasts. Īrijas latviešu diaspora ir viena no lielākajām pasaulē, tāpēc jo svarīgāk ir uzturēt un stiprināt savstarpēju saikni un informācijas apriti. Svētku laikā redzēju brīnišķīgus latviešus, kuri arvien vēlas uzturēt latviskumu sevī un savā ģimenē. Daudzu diasporas pārstāvju paustajā varēja sadzirdēt lielu mīlestību pret savu dzimteni – Latviju.Lai arī daudzu uzrunāto tautiešu paustajā bija dzirdama zināma piesardzība, joprojām saglabājas liela interese par atgriešanās iespējām dzimtenē. Svētkos satiktie kurzemnieki norādījā, ka vēlētos atgriezties Kuldīgā, Aizputē un citās Kurzemes pašvaldībās. Daudzas ģimenes ar bērniem Īrijā cenšas uzturēt latviskumu un tradīcijas tomēr ar katru ārvalstu vidē pavadīto gadu tas kļūst aizvien sarežģītāk, tāpēc tiek izskatīta iespēja atgriezties dzimtenē, lai bērni varētu iepazīt savas “saknes”,” stāsta Kurzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore A.Berģe.

A.Berģe arī norādīja, ka kopš projekta sākuma piecu gadu laikā – no 2018.gada marta līdz 2023.gada martam – individuāli piedāvājumi ir sagatavoti kopumā 364 Latvijas valstpiederīgiem no Īrijas,  atgriezušies 87 cilvēki, bet vēlmi atgriezties pauduši 66 cilvēki. Par savu dzīvesvietu remigranti no Īrijas visbiežāk izvēlējušies Liepāju, Ventspili, Tukuma un Kuldīgas novadus.

 Par remigrācijas koordinatoru darbu:

Ja Jums ir jautājumi un nepieciešams atbalsts, lai atgrieztos dzimtenē, aicinām sazināties ar remigrācijas koordinatoru, kurš pēc vajadzību apzināšanas, sadarbojoties ar pašvaldībām vai citām valsts iestādēm, izstrādā individuālu piedāvājumu. Remigrācijas koordinators var sniegt atbalstu par: pakalpojumiem ģimenēm, mājokļa jautājumiem, darba un uzņēmējdarbības iespējām, sociālo un sadzīves jautājumu risināšanu. Ar koordinatora sniegtajiem pakalpojumiem var iepazīties: www.paps.lv. Savukārt vairāk par remigrāciju Kurzemē iespējams uzzināt: www.kurzemesregions.lv/remigracija

Papildu informācijai:
Agnese Berģe,
Kurzemes plānošanas reģiona
Remigrācijas koordinatore
e-pasts: koordinators@kurzemesregions.lv