Ja vecākiem ir būtiski, lai viņu bērni dzīvotu, mācītos, attīstītos latviskā vidē, ir jāapsver atgriešanās Latvijā,” tā intervijā Latviesi.com sacīja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, atbildot uz Latviesi.com vadītāja Induļa Bērziņa jautājumu, kas ir galvenie iemesli, kādēļ prezidents aicinātu cilvēkus atgriezties Latvijā un bāzēties tieši Latvijā?

Otrs būtisks apsvērums, lai atgrieztos, varētu būt vēlme strādāt Latvijas labā. “Ir arī cilvēki, kas pastrādājuši ārpus valsts, domā, ka būtu labi uzsākt savu uzņēmējdarbību ar zināšanām, ko ieguvuši,” sacīja Valsts prezidents.

Pirms gadu mijas Rīgas pilī ar 20 kuplām Latvijas ģimenēm iededzot Ziemassvētku egli, Valsts prezidents saticis arī vairākas ģimenes, kas atgriezušās Latvijā.

“Es jautāju šiem jaukajiem un patriotiskajiem cilvēkiem: “Kas bija tas iemesls, kādēļ atgriezāties?” Iemesli ir ļoti dažādi. Viena ģimene minēja, ka bērni pateikuši, ka vēlas atpakaļ un mācīties latviešu valodā. Ir tādi, kas tomēr, apdomājot visus “par” un “pret”, lēma par labu atgriezties tādēļ, ka saskatīja iespēju veikt uzņēmējdarbību. Ir varbūt vēl kaut kādi aspekti. Protams, lēmumu pieņems, balstoties uz apsvērumiem, kas viņam vai viņai ir svarīgi,” teica Edgars Rinkēvičs.

Viņaprāt, ir būtiski apdomāt atgriešanos Latvijā, lai bērni dzīvotu, mācītos, attīstītos latviskā vidē. “Tas nenozīmē, ka viņi pēc tam nedosies studēt ārpus valsts, bet pasaule ir neliela un mēs pat visi esam ieinteresēti, lai cilvēki iegūst daudzveidīgu, plašu izglītību gan Latvijā, gan ārpus tās,” sacīja Valsts prezidents.

Kā vēl vienu būtisku priekšrocību dzīves Latvijā Edgars Rinkēvičs minēja arī valsts iekšējo drošību un salīdzinošo augsto dzīves kvalitāti: “Daudzi uzsver, ka, salīdzinot ar vienu, otru pilsētu un valsti, kurā dzīvojuši, Latvija ir droša valsts dzīvošanai. Ļaudis Madonā, Krāslavā teikuši – ja bērns iet uz skolu, zina, ka visa pilsēta viņu pieskatīs – gandrīz katru minūti dzirdēs, kur un ko dara. Labi, tā nav Rīga un lielu pilsētu privilēģija, bet tā ir iekšējā drošība. Otrs aspekts – daudzi teikuši, ka ir lietas, kas uzlabojamas, bet dzīves kvalitāte ir diezgan laba. Ar vienu nosacījumu – personai ir ienākumu līmenis.”

Vienlaikus viņš atzina, ka “diez vai no manas puses vai jebkuras valsts amatpersonas puses būtu prātīgi nodarboties ar “plikiem” aicinājumiem “dzīvot Latvijā”.

“Katrs pieņem lēmumu, balstoties uz dažādiem faktoriem,” pauda Edgars Rinkēvičs, piebilstot, ka priecāsies par katru, kurs izlems atgriezties Latvijā. Savukārt no valsts un pašvaldību puses, lai veicinātu reemigrāciju, būtu jāuzlabo mājokļu pieejamība, reemigrantu bērnu integrēšana skolās, kā iespēja rast atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Tiesa, attiecībā uz uzņēmējdarbības attīstību, grūti nonākt pie vienota secinājuma, vai Latvijas birokrātijas līmenis to kavē vai nē. “Tas ir strīdīgs jautājums, kurš atkarīgs no tā, no kuras valsts cilvēks atgriezies – vieni saka, ka Latvijā ir maza birokrātija un ātri var visu nokārtot, citi saka, ka tā tomēr nav,” tā Valsts prezidents.

AUTORS: Indulis Bērziņš, Roberts Gorodko, Latviesi.com

Informācija pārpublicēta no latviesi.com portāla: https://www.latviesi.com/video-galerijas/edgars-rinkevics-priecasos-par-katru-kas-izlems-atgriezties