Cilvēka organisms nespēj uzņemt un pārstrādāt visas vielas, kas ir zāļu vai medikamentu sastāvā. Tāpēc daļa tiek izvadītas no cilvēka ķermeņa un lielākoties nonāk notekūdeņu attīrīšanas iekārtās. Ar šobrīd pieejamajām tehnoloģijām notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Latvijā un Lietuvā pilnībā nav iespējams attīrīt notekūdeņus no farmaceitiski aktīvajam vielām. Tādējādi šīs vielas nonāk virszemes ūdeņos un augsnē tādā koncentrācijā, kas var radīt apdraudējumu apkārtējai dabai. Tāpat daļa iedzīvotāju vecās un nederīgās zāles izmet atkritumos vai noskalo tualetes podā, nevis aiznes nodot aptiekā, tādējādi vēl palielinot piesārņojumu.

Projekta “Farmaceitiskās vielas notekūdeņos – daudzums, ietekmes un iespējas to samazināšanai” (MEDWwater) ietvaros strādā abu valstu zinātnieki un eksperti, lai pētītu farmaceitiski aktīvo vielu piesārņojumu notekūdeņos un ūdenstilpēs un meklētu labāko risinājumu situācijas uzlabošanai Latvijā un Lietuvā.

Projektā iesaistīti zinātnieki, vides eksperti un citi speciālisti no Daugavpils Universitātes aģentūras “Latvijas Hidroekoloģijas Institūts”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Kurzemes plānošanas reģiona, Klaipēdas Universitātes, Zāļu valsts aģentūras un Lietuvas veselības ministrijas valsts zāļu kontroles aģentūras.

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu.  Par šī raksta saturu pilnībā atbild Kurzemes plānošanas reģions,  un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Informāciju sagatavoja:
Liena Freimane
Projekta vadītāja
e-pasts: liena.freimane@kurzemesregions.lv
tālrunis: + 371 26306030

Vairāk par projektu: https://www.kurzemesregions.lv/projekti/vides-aizsardziba/medwater/