Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešdien, 2020. gada 9. decembrī,  izskatīšanai trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, kas paredz nodrošināt iespēju piedalīties pašvaldību vēlēšanās, balsojot pa pastu no ārvalstīm.

Komisija vienojās virzīt likuma grozījumus izskatīšanai Saeimas sēdē, paredzot, ka iespēja balsot pa pastu no ārvalstīm tiktu nodrošināta jau 2021. gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās.

Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā, ka patlaban vēlētāji, kuriem ir tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās, bet kuri vēlēšanu laikā uzturas ārvalstīs, vēlēšanās piedalīties nevar, jo balsošana notiek tikai klātienē Latvijas teritorijā.

Paredzēts, ka vēlētājam, atrodoties ārvalstī, balsošanai pa pastu būs iepriekš jāpiesakās. To varēs izdarīt valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā, Latvijas Republikas vēstniecībās vai pārstāvniecībās, kā arī Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK). Pieteikties balsojumam pa pastu varēs arī, izmantojot oficiālo elektronisko adresi. Piesakoties pasta balsošanai, vēlētājam būs jānorāda elektroniskā pasta adrese, uz kuru nosūtīt tīmekļvietnes adresi, kurā būs pieejami balsošanas materiāli.

Grozījumi paredz, ka vēlētājs balsojumam pa pastu varēs pieteikties no 70. līdz 42. dienai pirms vēlēšanu dienas.

Visus pasta pieteikumus apkopos CVK, kura  pārliecināsies, vai personai ir tiesības vēlēt attiecīgo domi, pieteikumus reģistrēs vēlētāju reģistrā un uz vēlētāja norādīto e-pastu nosūtīs saiti, kur būs pieejami vēlēšanu materiāli.

Vēlētājam balsošanas materiāli būs jāizdrukā, jāaizpilda izvēlētā vēlēšanu zīme, kas būs jāieliek pasta vēlēšanu aploksnē. Savukārt vēlēšanu aploksne būs jāievieto vēl vienā – pasta reģistrācijas aploksnē un jānosūta savas pašvaldības vēlēšanu komisijai.

Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās ir Latvijas un  Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kuri ir reģistrēti dzīvesvietā attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas vai kuriem attiecīgajā pašvaldībā pieder reģistrēts nekustamais īpašums.

Kārtējās pašvaldību vēlēšanas Latvijā norisināsies 2021. gada 5. jūnijā. Izņēmums būs Rīgas pašvaldība, kuras dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās šogad, un kura turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.

 

09.12.2020.

CVK Informācijas nodaļa

tālr. 67814900, 20237331

Informācija pārpublicēta no Centrālās vēlēšanu komisijas lapas: https://www.cvk.lv/lv/jaunumi/nakama-gada-pasvaldibu-velesanas-bus-iespeja-balsot-pa-pastu-no-arvalstim-751