ESF projekts „Kurzemes plānošanas reģiona pašvaldību kapacitātes paaugstināšana ES politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”. 100% no Projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

Kurzemes plānošanas reģions kopā pulcināja Kurzemes pašvaldību darbiniekus, lai dotos pieredzes apmaiņā pie kolēģiem Engures, Carnikavas un  Saulkrastu novados. Kā tika apspriests mājupceļā: brauciens bija tā vērts, lai triektos tādu gaisa gabalu un Kurzemē atgrieztos vēlā naktī.

Brauciena mērķis bija raudzīt, kā citos novados īsteno ES struktūrfondu projektus – smelties idejas, kas izmantojamas Kurzemes pašvaldībās. Vēlējāmies redzēt netipiskus projektus – tādus, kas nav gluži katrā pašvaldībā.

Ar Engures novadu, kuru veido trīs pagasti: Smārdes, Engures un Lapmežciems mūs iepazīstināja pašvaldības vadītājs Gundars Važa un projektu speciāliste Ilze Turka. Abi  perfekti pārzina katra pagasta savdabību un specifiskās vajadzības.

Novada interesantākais projekts tiek īstenots Tukuma lidlaukā, kas ir bijusī padomju militārā teritorija.
Smārdes pagasta padomei sadarbojoties ar Tukuma rajona padomi un Gotlandes komūnu, Zviedrija, laikā no 30.11.2005.-30.11.2006. tika realizēts projekts „Pārrobežu pieredzes pārņemšana bijušo militāro teritoriju attīstības plānošanā un uzņēmējdarbības veicināšanā- bijušais militārais lidlauks Tukums”. Projekts tika realizēts PHARE 2003 programmas „Pārrobežu pieredzes pārņemšana Baltijas jūras reģionā” ietvaros. Projekta kopējās izmaksas sastādija 62 500 EUR, no kuriem 79,9% sedza Eiropas Savienība, 15,1% Smārdes pagasta padome un 5% Tukuma rajona padome.

Projekta rezultātā tika izstrādāts bijušās militārās teritorijas attīstības plāns, kurā noteikti teritorijas attīstības virzieni:

  1. industriālās teritorijas (Smārdes industriālais parks),
  2. loģistikas un noliktavu teritorijas,
  3. aviācijas attīstība (SIA “Tukums Airport”).
Projekts ir iespaidīgs gan finansiāli, gan saturiski, gan vizuāli – milzīgie lidmašīnu angāri, garie skrejceļi un elegantas privātās lidmašīnās gaisā un angāros.

2012. gada sākumā tika pabeigts projekts „Ķīšupītes ūdens noteces daļēja novirzīšana uz Engures upi”. Tā kā pavasara pali bieži vien appludināja ciemata teritoriju, tika izstrādāts projekts, kas atslogotu ūdens daudzumu Ķīšupītē, tāpēc daļēja ūdens novadīšana aiz ciema robežām ar grāvja palīdzību uz Vecupi nodrošinās daļēju ūdens aizplūšanu uz jūru paaugstināta ūdens līmeņa periodā.

Apskatījām Smārdes Brīvā laika aktivitāšu un kultūras centru Šlokenbekas muižā, kas ir interesants ar vēsturiskajām ēkām. Pašvaldībai ir jāspēj pareizi sabalansēt kultūras iestāžu vajadzības ar Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas pamatotajām prasībām.

Simpātiskas ir Engures mūzikas un mākslas skolas jaunās telpas, kurās ir radīti visi apstākļi mazo mākslinieku radošajai darbībai. Arī novada sporta interesentiem ir, kur sportot –  Lapmežciema sporta kompleksā.

Engures novada vadītāji spēj īstenot visu novada pagastu sabalansētu attīstību, kas ne vienmēr izdodas citviet Latvijā.

Lietišķa un profesionāla saruna notika Carnikavas kultūras namā. Tikšanās laikā ar Carnikavas novada domes priekšsēdētāju Daigu Jurēvicu un Carnikavas novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāju Edgaru Pudzi tika demonstrēta saturīga prezentācija par Carnikavas novadā īstenotajiem projektiem:

· plūdu risku samazināšana Carnikavas novadā ar ERAF atbalstu;
· piekrastes un dabas parka sakārtošana LIFE projekta ietvaros;
· velotūrisma attīstība ar INTERREG ietvaros;
· zivsaimniecības tradīciju saglabāšana un popularizēšana ar LEADER un INTERREG atbalstu.

Pašvaldība veiksmīgi risina Carnikavas specifiskās problēmas, piemēram – vasaras laikā iedzīvotāju skaits pieckāršojas! Tas ir liels izaicinājums gan pašvaldības iestādēm, gan infrastruktūrai.
Vēlā pēcpusdienā ieradāmies Saulkrastu novadā.

Tikšanās laikā gan jokojot, gan nopietni stāstot, Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Ervīns GrāvītisSaulkrastu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Līcis, Saulkrastu novada domes Projektu vadītāja Anita Līcemūs iepazīstināja ar Saulkrastu dienvidu vārtiem – Balto kāpu, Saulkrastu lepnumu – Velosipēdu muzeju, novada centru – topošo Saules laukumu un viesmīlīgo Tūrisma informācijas centru. Oriģināls un iespaidīgs ir dzīvojamo namu komplekss jūras krastā Saules Republika.
Saulkrastu nozīmīgākais attīstības centrs ir  Zvejniekciems ar Ziemeļu vārtiem Skultes ostu. Pilsētā tiek veiksmīgi sabalansētas iedzīvotāju vēlmes un tūristu vajadzības.

Tikšanās noslēgumā brauciens ar kuģīti pa ostas teritoriju bija skaists noslēgums kurzemnieku vizītei pie Rīgas plānošanas reģiona kolēģiem.

Paldies visām trīs pašvaldībām par jauko uzņemšanu – nav viegli uzņemt ciemiņus tā, lai gandarījums gan prātam, gan sirdij, gan dvēselei. Jums tas izdevās!

Projekta vadītāja Sandra Fridrihsone
Kurzemes plānošanas reģiona ES struktūrfondu IC darbiniece Inguna Balcere