Ceturtdien, 15. septembrī, Igaunijas enerģētikas uzņēmumu grupa “Utilitas” atklāja lielāko sauszemes vēja parku Latvijā, kas atrodas atrodas Ventspils novada Tārgales pagastā, informēja uzņēmumā.

Tārgales sauszemes vēja parks

Vēja parks sastāv no 14 modernām turbīnām, ko piegādā pasaulē vadošais turbīnu ražotājs “Vestas”. Tas gadā saražos līdz 155 GWh zaļās elektroenerģijas, kas, pēc “Utilitas” aprēķiniem, ir pietiekami, lai ar elektrību nodrošinātu vairāk nekā 50 000 mājsaimniecību.

Atklāšanas pasākumā “Utilitas” pārstāvjiem pievienojās būvuzņēmēji un sadarbības partneri, kā arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”), kurš uzsvēra Tārgales vēja parka ieguldījumu Latvijas atjaunojamās enerģijas mērķu sasniegšanā: “Krievijas asiņainais karš Ukrainā un tā izraisītais enerģijas cenu kāpums apliecina, ka Latvijai daudz ātrāk jānodrošina enerģētiskā neatkarība. Jo vairāk jaudas saražosim pašmājās, jo mazāk maksāsim par elektrību. Tāda mēroga projekti kā Tārgales vēja parks viennozīmīgi sekmēs šo mērķu sasniegšanu.

Šis parks būtiski palielinās zaļās enerģijas īpatsvaru Latvijā – ar elektrību tas spēs nodrošināt vairāk nekā 50 tūkstošus mājsaimniecību.

Prieks, ka šādi lielmēroga projekti Latvijā kļūst par realitāti, un VARAM, – kā esam darījuši to līdz šim, – arī turpmāk gādās par birokrātisku šķēršļu samazināšanu šādu lieljaudas projektu īstenošanai, tādēļ esmu pārliecināts, ka šis būs atspēriena punkts vēl daudziem projektiem lētākas, dabai draudzīgākas un drošākas enerģijas virzienā.”

Arī “Utilitas” grupas vadītājs Prīts Koitrs norādīja, ka strauja energoapgādes drošības stiprināšana visai Eiropai šobrīd ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Viņš pauda cerību, ka šis būs viens no daudziem vēja parkiem. “Utilitas Wind” valdes loceklis un vadošais projekta īstenotājs Renārs Urbanovičs pastāstīja, ka Tārgales vēja parkā uzstādītas četrpadsmit vēja turbīnas ar jaudu 4,2 MW.

Tārgales vēja parka detālplānojumu Ventspils novada dome apstiprināja 2011. gadā. Būvniecība tika sākta 2021. gada pavasarī un pabeigta 2022. gada vasarā. Investīciju kopējās izmaksas ir 75 miljoni eiro. Šī gada pavasarī “Utilitas Wind” iegādājās arī Grobiņas vēja parku ar kopējo jaudu 20 MW, kas šobrīd padara “Utilitas” grupu par lielāko vēja enerģijas ražotāju Latvijā. Igaunijā “Utilitas” attīsta gan jūras, gan sauszemes vēja parkus, un šovasar tika uzsākta pirmā sauszemes vēja parka būvniecība. Uzņēmuma mērķis ir audzēt ražošanas portfeli visā reģionā, un šim nolūkam sadarbojas ar valsti, pašvaldību, kopienām, zemes īpašniekiem un citām iesaistītajām pusēm.

“Utilitas” ir Igaunijas lielākais atjaunojamās enerģijas ražotājs un centralizētās siltumapgādes uzņēmums. 2021. gadā “Utilitas” saražoja 1,7 TWh siltuma un 330 GWh elektroenerģijas.

Informācija pārpublicēta no LM portāla: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/ventspils-novada-atklats-targales-sauszemes-veja-parks.a473816/