Lai veicinātu sabiedrības izpratni par abinieku būtisko lomu dabā un pievērstu uzmanību ikgadējai pavasara krupju migrācijai, Dabas aizsardzības pārvalde (Pārvalde) sadarbībā ar Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra Dabas māju 12. martā no plkst. 11.00 līdz 13.00 ikvienu interesentu, īpaši ģimenes ar bērniem, aicina piedalīties pasākumā “Kur dzīvo krupju prinči un kāpēc tie jāglābj?”.

Pasākums ir viena no kampaņas “Misija – KRUPIS. Izglāb princi!” aktivitātēm. Tas notiks pie Liepājas Dabas mājas, Liepājā, Zirgu salā 2. Dalība pasākumā ir bezmaksas, taču vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni +371 28611079.

“Pēc pāris nedēļām krupji modīsies no ziemas miega un dosies uz savu dzimto ūdenstilpi turpināt dzimtu. Nereti krupju migrācijas ceļus šķērso mūsu būvētie autoceļi, uz kuriem daudzi no tiem zaudē dzīvību, ūdenstilpi tā arī nesasniedzot. Tādēļ esam uzsākuši sabiedrības iesaistes kampaņu, migrācijas laikā ikvienu aicinot palīdzēt krupjiem šķērsot šos problemātiskos ceļu posmus. Pasākums lieliski sagatavos ikvienu, kurš šajā pavasarī iecerējis sniegt palīdzīgu roku abiniekiem, kā arī kopumā ļaus izprast to lomu dabā,” skaidro Pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja.

Pasākums notiks divās daļās. Pārvaldes speciālistu vadībā praktiskās aktivitātēs ikviens varēs izzināt parastā krupja dzīvesstāstu, tā lomu barības ķēdē, lauzt populāros mītus par krupjiem, kā arī mācīties efektīvi glābt krupjus un pareizi uzbūvēt ceļmalā pagaidu sētiņu to aizsardzībai. Dalībniekiem būs iespēja apgūt iemaņas arī krupju mājas būvniecībā. Šāda konstrukcija var lieti noderēt mazdārziņa īpašniekiem, kuri vēlas savu ražu pasargāt no dažādiem dārza kaitēkļiem.

Savukārt Dabas mājas speciālistes vadībā, izmantojot dažādas maņas – redzi, dzirdi, tausti, ožu –, notiks aizraujoša nodarbība par Liepājas ezera piekrastes dabas daudzveidību – šeit mītošajiem putniem, dzīvniekiem, augiem un to lomu ezera ekosistēmā. Tās laikā varēs uzzināt arī Zirgu salas un Liepājas ezera ģeogrāfisko un vēsturisko nozīmi.

Par kampaņu

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Kampaņas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību šai problēmai, samazinot uz ceļiem bojāgājušo krupju skaitu ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, ziņojot Pārvaldei vēl nereģistrētas krupju migrācijas vietas, kas šķērso autoceļus, un aktīvajā migrācijas laikā palīdzot tos pārnest pāri ceļam jau identificētajos autoceļu posmos.

Informācija pārpublicēta no Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapas: https://www.daba.gov.lv/lv/jaunums/pasakuma-aicina-noskaidrot-kur-dzivo-krupju-princi-un-kapec-tie-jaglabj