Audio:

Apraksts: 

Čiekuru bedrīšakmens ir viens no tiem senajiem kulta akmeņiem, kas apzināti pēdējā desmitgadē. Pirmās ziņas par to 2015.gada marta nogalē sniedza atradēja, vēstures entuziaste Laima Landmane, bet Latvijas Petroglifu centra ekspedīcija tā paša gada aprīlī to izpētīja un apstiprināja kā atbilstošu senajiem kulta akmeņiem – bedrīšakmeņiem.

Čiekuru (Žibu, Ozolkalnu) bedrīšakmens atrodas Aizputes pagastā, 6,20 m no lauku ceļa, klajā vietā pie neliela ceļa līkuma, zem elektrolīnijas, kas paralēla ceļam, netālu no Ozolkalnu mājām. Akmens mūsdienās atrodas uz Čiekuru zemes. Žibas – pretējā ceļa pusē bijusi mājvieta, bet Ozolkalni ir dabā objektam tuvākā esošā mājvieta.

Bedrīšakmens lauku apstrādāšanas darbos ir pārvietots no tuvējās apkārtnes jau sen, un precīza tā sākotnējā atrašanās vieta nav zināma. Virszemes apjoms – 90%. Lielkristālisks granīta akmens izmēri: augstums 0,60 m, garums 1,95 m, platums 1,20 m, apkārtmērs 5,25 m, tilpums 0,7 kubikmetri. Tas bagātīgi apaudzis ar ķērpjiem.

Bedrīšu skaits – 7, un viena varbūtēja. Visas tās atrodas virsmas vienā malā, kas visticamāk arī senāk bijusi augstākā akmens daļa. Lielākā bedrīte: 0,8 cm dziļa, 6 cm diametrā, bet citas ir nepilnu centimetru dziļas un 5,5 līdz 6 cm diametrā. Visām bedrītēm ir ļoti līdzīgi diametri, bet to dziļumi vērtējami kā nelieli, neviena bedrīte nav pat 1 cm dziļa. Nekādu jaunāku laiku iekalumu vai veidojumu akmens virsmās nav. Tas ir tipisks senais kulta akmens – bedrīšakmens, kādu īpaši daudz ir Grobiņas apkārtnē, bet šis savukārt ir Aizputes pilsētai tuvākais, kas apliecina, ka šāda veida senā kulta vieta bijusi arī šajā apvidū.

Atrašanās vieta: netālu no Rokasbirzes

Sākums kartē: Lat: 56.70156 Lon: 21.58659

Pieejamība:  

Apskatei nepieciešamais laiks: 10 min

Segums:  Iestaigāta taka

Labiekārtojums:  ceļa malā

Nokļūšana:  ar automašīnu

Info: Aizputes Tūrisma informācijas centrs, Atmodas iela 16, Aizpute, tel.: 28617307, e-pasts: aizpute@dienvidkurzeme.travelhttp://www.dienvidkurzeme.travel/