Audio:

Apraksts: 

Viens no interesantākajiem Ventspils apkārtnes un Ziemeļkurzemes dižakmeņiem atrodas Tārgales pagastā, apmēram 5 km no Popes, 470 m uz dienvidiem no Rīgas – Ventspils šosejas, jauktu koku mežā. Tas atrodas retinātā egļu mežā bez pameža, līdzenā, bet akmeņainā vietā, kurp aizved labi iestaigāta taka.

Neparasta, izteiksmīga izskata dižakmens, kas līdzīgs pufīgam klubkrēslam. Trīs no akmens malām ir ļoti stāvas, bet viena lēzena, ar lielu ieloci augšdaļā un stāvu apakšdaļu. Varenā iegarenas formas akmens garums ir 6,25 m, platums 4,20 m un augstums 3,0 metri. Dižakmens tilpums 35 kubikmetri. Ap akmeni atrodas trīs palieli tā atlūžņi un vēl vismaz 3 mazi atšķelti gabali, kas visi atplēsti nezināmos laikos. Kalumu vietas akmenī un atlūžņos nav redzamas.

Pieeja uz dižakmeni ir pa meža ceļu un taku. Tuvumā ir infrastruktūra – soliņi, ugunskura vieta, atkritumu tvertne ap 15 metrus no akmens. Uz akmens sportiskiem apmeklētājiem ir viegli uzkāpt – pielikts akmens kā pakāpiens uzkāpšanai.

Velnakmens nosaukums, liecina, ka objektam ir mitoloģiska (kultiska) nozīme. Ir zināms, mazticams nostāsts, ka it kā akmens kādreiz bijis kuršu – lībiešu robežakmens. Pēc cita nostāsta, Velns sēdējis uz akmens un iesēdējis tā formu. Pamatojoties uz nosaukumu un saturiski ļoti īsu nostāstu, uzskatāms par varbūtēju seno kulta vietu. Skatoties uz ainavisko un pēc skata neparasto dižakmeni, protams, var iztēloties, kā izmēros varens Velns tur sēdējis.

Interesanti, ka mežā pie akmens dzīvo parka vīngliemeži.

Atrašanās vieta: Tārgales pagasts 

Sākums kartē: Lat: 57.38049 Lon: 21.77225

Pieejamība:  

Apskatei nepieciešamais laiks: 10 min

Segums:  Iestaigāta taka

Labiekārtojums:  

Nokļūšana:  ar automašīnu

Info: Ventspils novada pašvaldība, Skolas iela 4, Ventspils, tel.: 63629450, e-pasts: info@ventspilsnd.lv,  www.ventspilsnovads.lv