Audio:

Apraksts:

Sabiles pilskalns ir viens no iespaidīgākajiem un skaistākajiem pilskalniem Abavas krastos. Tas atrodas augstā Abavas labā pamatkrasta stūrī starp dabiskām sāngravām, kas vēlākos laikos būtiski pārveidotas un mūsdienās tajās ir pilsētas iela, takas un pat neliela apbūve. Senais pilskalns bijis apdzīvots no 10. līdz 13.gadsimtam. Tajā atradās Kursas zemes Vanemas viens no centriem, kas rakstos pirmo reizi minēts 1253. gadā, kad Livonijas ordenis un Kurzemes bīskaps sadalīja kuršu zemes.

Pilskalna virsmas plakums vienīgajā no dabas neaizsargātajā austrumu pusē nostiprināts ar 5 metrus augstu valni, kam blakus izrakts ap 3 metrus dziļš aizsarggrāvis. Pilskalna pakāji apjož ap 10 metrus plata terase, uz kuras domājams, bijusi sēta vai kādi citi nocietinājumi. Savukārt pilskalna ziemeļaustrumu pusē aiz grāvja atradusies apmēram 1 hektāru liela senpilsēta, kas minēta kādā 1422.gada dokumentā. Arheoloģiski ir noskaidrots, ka šajā senpilsētas vietā cilvēki dzīvojuši ilgā laika posmā – no 11. līdz 16.gadsimtam. Sākotnēji tur dzīvojuši Baltijas somi – lībieši, vēlāk – kurši.

Pirmo pilskalna aprakstu jau 1869.gadā publicēja ievērojamais baltvācu vēstures pētnieks Augusts Bīlenšteins. Vairākkārt pilskalns un tā senpilsēta ir aprakstīta zinātniskā literatūrā 20.gadsimtā, tai skaitā 1923.gadā pilskalnu pētnieka Ernesta Brastiņa grāmatā par Kurzemes pilskalniem. Folkloras pētnieki par pilskalnu pierakstījuši arī vairākas teikas. No pilskalna paveras tāls skats uz Abavas ieleju un pilsētas apbūvi.

Netālu lejpus pilskalna Abavas labā pamatkrasta nākamajā gravu stūrī atrodas kultūrvēsturiski interesantie Vācu kapi. Vēl lejāk – nākamajā pamatkrasta izvirzījumā ir Upurkalns, kas tiek saukts arī par Karātavkalnu, un no kura arī paveras plašs skats uz Abavas ielejā esošo Sabiles pilsētiņu. Savukārt augšpus pilskalnam tai pašā pamatkrasta nogāzē atrodas slavenais Vīnakalns, kas gadsimtiem zināms kā vīnogu audzēšanas vieta.

Atrašanās vieta: Sabile

Takas sākums kartē: Lat: 57.0468,Lon: 22.5745

Pieejamība: 

Apskatei nepieciešamais laiks: 0,5 h

Garums: 0,25 km vienā virzienā

Marķējums: Nav marķēta, taču var viegli orientēties pēc takas

Veids: Līnijveida

Grūtību pakāpe: 

daudz pakāpienu

Segums: Iestaigāta taka, kāpnes

Labiekārtojums: 

Nokļūšana: ar automašīnu, ar autobusu

Info: Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs, Strautu iela 4, Sabile, tel.: 27841827, e-pasts: tic.sabile@talsi.lv, www.visit.sabile.lv