Noskatieties takas video:

Apraksts:

Taka sākas pie Biržu Reģionālā parka Apmeklētāju centra. Maršruts sākas pa nesen rekonstruēto Biržu pilsētas ietvi-veloceliņu, tālāk pa gājēju celiņu gar ceļu Nr. 125 (Birži-Raubonis) līdz Pabiržei, kur turpinās pa gājēju ietvi-veloceliņu (kreisajā pusē redzot Svētās Trīsvienības baznīcu), tad šķērso ielu pa labi Likēnu virzienā un turpinās pa ietvi, šķērsojot ceļu pie skolas un turpinoties taku pa ietvi-veloceliņu līdz Likēnu ciematam, tālāk sasniedzot Likēnu parku un Smardones avotu. Tā platākajā vietā avota dobuma diametrs sasniedz 18,3 m. Avota tecējums nav konstants, tas variē no 130 l īdz 540 l/s un ļoti sausu periodu laikā var būt pat vienāds ar nulli. Tā kā avota ūdens nāk no Tatulas karsta akmeņiem, tam ir rūgtena garša un tas izdala sērūdeņraža smaržu. Ūdens kopējā mineralizācija sasniedz gandrīz 1,9 g/l.
Pirmo reizi Smardones avota ūdens ārstnieciskās īpašības rakstiskajos avotos minētas jau 1587. gadā. 1985. gadā avots tika atzīts par hidroģeoloģisko pieminekli. Sēra satura dēļ avota ūdens nebija piemērots ēdiena gatavošanai un veļas mazgāšanai, taču jau kopš 15. gadsimta tas tiek lietots ārstnieciskos nolūkos. Smardones avota ūdens ķīmiskais sastāvs un tā atbilstība izmantošanai ārstnieciskos nolūkos ir analizēti daudz reizes: pirmās ūdens ķīmiskā sastāva analīzes veiktas jau 1816. gadā, kad lietuviešu ārsts un ķīmiķis T. Grotthuss zinātniski apstiprināja tā vērtību. Tomēr šobrīd ārstnieciskos nolūkos ar dubļu vannām tiek pārsvarā izmantotas sērūdeņraža kūdras dūņas.

Lejupielādējiet takas GPX

Lai atvērtu GPX failu ar takas maršrutu mobilajā tālrunī vai datorā jābūt instalētai kādai no ceļošanas aplikācijām vai kartēm, piem., Wikiloc, Outdooractive, ViewRanger, OS Maps vai arī citām GPX failu lasīšanas programmām un aplikācijām.

Atrašanās vieta: Biržu Reģionālais parks, Birži, Lietuva. Ieteicamais sākuma punkts: Biržu Reģionālā parka Apmeklētāju centrs, Rotušes iela 10, Birži

Takas sākums kartē: Lat:56.20241,Lon:24.75562

Pieejamība: 

Apskatei nepieciešamais laiks: 3-3,5 h (vienā virzienā ar kājām), 1h (vienā virzienā ar velo)

Garums: 9,6 km (vienā virzienā)

Marķējums: Marķēta ar norādes zīmēm

Veids: Līnijveida

Grūtību pakāpe: 

Segums: Bruģis, asfaltēts segums

Labiekārtojums:   

Biržu Reģionālā parka apmeklētāju centrā; Biržu TIC

 Pilsētā

Nokļūšana: ar automašīnu, ar autobusu

Uzturēšanās noteikumi: 

Apsaimniekotājs: Biržu rajona pašvaldības administrācija,  +370 686 73742, info@visitbirzai.lt

Info: 

Tuvākie veikali: Birži

Tuvākās DUS: Birži, Valantiškis