Lai pulcētu un apvienotu pilsētas vēsturisko ēku saimniekus, restauratorus, arhitektūras entuziastus un nozares profesionāļus, šogad vēju pilsētā dibināts “Liepājas Restaurācijas centrs”. Šī būs pirmā šāda veida organizācija Liepājā, kas pievērsīs sabiedrības uzmanību pilsētas arhitektūras mantojumam un izglītos nozares entuziastus. Lai uzrunātu, informētu un iesaistītu centra mērķauditoriju, 2022. gada augustā un septembrī notiks centra atklāšanas ieskaņas pasākumi jeb sarunu, izglītojošu lekciju un meistarklašu cikls “ZINĀT / NOVĒRTĒT / SAGLABĀT”, kas ikvienam interesentam būs pieejams bez dalības maksas.

Jaunizveidotā centra mērķis ir kļūt par vadošo restaurācijas organizāciju pilsētā, savukārt centra nākotnes vīzija saistīta ar brīvi pieejamas, koprades restaurācijas darbnīcas izveidi, kas ikvienam interesentam nodrošinātu kā informatīvi izglītojošo, tā praktisko atbalstu un restaurācijas darbiem nepieciešamo instrumentu klāstu.

“Liepājas Restaurācijas centra” dibinātājs, izveidotājs un idejas autors ir Liepājas Mūzikas, mākslas dizaina vidusskolas Koka izstrādājumu dizaina izglītības programmas metodiķis, projektu vadītājs un izstāžu kurators Ivars Pilips-Matisons, kurš iepriekšējo praktisko darba pieredzi guvis, strādājot Agra Padēļa-Līna birojā kā arhitekta asistents un dizaina studijā “Teika” kā dizaina projektu vadītājs. Vairāku gadu garumā bijis Valsts Kultūrkapitāla fonda Dizaina un arhitektūras nozares ekspertu komisijas priekšsēdētājs un padomes loceklis, savukārt bakalaura grādu ieguvis Latvijas Mākslas akadēmijā.

“Ideja par “Liepājas Restaurācijas centra” izveidi radās 2021. gadā, īsi pēc tam, kad biju iegādājies īpašumu Liepājās vēsturiskajā centrā — namu Bāriņu ielā 24. Ēka ir vairāk nekā 270 gadus sena, un pēdējās dekādēs tai nebija paveicies ar saimniekiem, daudzu gadu garumā nams bijis kauna traips pilsētas sejā. Māja strauji gāja postā, bet uzzinot tās seno stāstu un vēsturi, mēģinot vizualizēt, cik cēla tā bijusi, sajutu sevī impulsu un vēlmi atgriezt nama sākotnējo spozmi. Meklējot savu nākamo īpašumu un vēloties parūpēties par kādu īpašu ēku Liepājā, radās arī ideja par “Liepājas Restaurācijas centra” izveidi. Sapratu, ka, darot, izglītojoties un būvējot sev, varu palīdzēt arī citiem entuziastiem pilnveidot un attīstīt zināšanas par vēsturisko namu apsaimniekošanu un restaurācijas izaicinājumiem,” iepazīstina Ivars Pilips-Matisons.

No 27. augusta līdz 24. septembrim “Liepājas Restaurācijas centrā” gaidāmi centra ieskaņas un atklāšanas pasākumi jeb sarunu un meistarklašu cikls “ZINĀT / NOVĒRTĒT / SAGLABĀT”. Ar šo ciklu Restaurācijas centrs vēlas aizsākt Liepājas pilsētas arhitektūras mantojumam nozīmīgu un līdz šim nebijušu tradīciju, rosinot līdzīgi domājošos entuziastus un profesionāļus uz diskusiju par restaurācijas nozīmi, procesa izaicinājumiem, kā arī pieejamiem atbalsta instrumentiem.

Sarunu un meistarklašu cikls plānots kā sabiedrības izpratni veicinošs notikumu kopums, kas izglītos un iesaistīs vietējās apkaimes vēsturisko ēku īpašniekus, kā arī veicinās vienotu izpratni par restaurāciju, tās nozīmi un vietu šodienas un nākotnes Liepājā. Cikla mērķis ir uzdot jautājumus un izvirzīt hipotēzes par Liepājas koka arhitektūras kopējo ainu – kur mēs esam šobrīd, kāda ir restaurācijas politika Liepājā, novadā un reģiona pilsētās, kādas atbalsta iespējas piedāvā valsts un pašvaldības, kā rīkoties un kā nepieļaut kļūdas restaurācijas procesā. Piesaistot restaurācijas nozares ekspertus, praktiķus, lēmējvaru un institūciju pārstāvjus, plānots “mērīt temperatūru” nozarē un atbildes uz sākotnēji izvirzītajiem jautājumiem rast sarunu un diskusiju ceļā.

Lekciju un sarunu cikls noritēs Restaurācijas centra mājvietā Bāriņu ielā 24, kā arī Liepājas vēsturiskā centra apkārtnē. Ēka Bāriņu ielā 24 ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis un 1750. gadā tā celta kā dzīvojamā ēka ar komerctelpām. Guļšķautņu ēka uz augsta laukakmeņu cokola atrodas pilsētas vēsturiskā centra zonā, ielā, kas pēdējā desmitgadē, pateicoties privāto namsaimnieku un pašvaldības iniciatīvai, piedzīvojusi restaurācijas uzplaukumu.

Pielietojot situācijas izpētes jeb case study metodi 2022. gada augustā un septembrī tiks organizētas sarunas, lekcijas un praktiskās nodarbības/meistarklases. Cikla “ZINĀT / NOVĒRTĒT / SAGLABĀT” notikumu plāns:

  • 08.2022. plkst. 11.00 sarunu un meistarklašu cikla atklāšana. Izzinoša pastaiga, paneļdiskusija un lekcijas kopā ar nozares profesionāļiem (pied. Juris Zviedrāns, Ivars Silacērps, Uģis Kaugurs, Mārtiņš Ābols u.c. dalībnieki)
  • 09.2022. plkst. 11.00 ievadlekcija un meistarklase “Kaļķa mūra atjaunošana”. Vada: amatnieks un restaurators Kaspars Sproģis
  • 09.2022. plkst. 11.00 praktiskā nodarbība “Vēsturiska žoga izgatavošana”. Vada: “Liepājas Restaurācijas centra” dibinātājs Ivars Pilips-Matisons.

Pasākumu ciklu atbalsta: Liepājas pilsētas pašvaldības administrācija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes plānošanas reģions, Latvijas valsts meži.

Vairāk informācijas par katra notikuma programmu pieejama “Liepājas Restaurācijas centra” Facebook lapā: https://www.facebook.com/LiepajasRestauracijascentrs

Dalība pasākumos ir bez maksas, veicot iepriekšēju reģistrāciju vietnē: https://ej.uz/restauracijas_centrs

Elizabete Hartmane

“Liepājas Restaurācijas centrs” 

Mārketinga un sabiedrisko attiecību speciāliste

E.: liepajas.restauracija@gmail.com

ℹ️ Pasākums tapis  sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu  #Kurzemeskultūrasprogramma2022 ietvaros, ko atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un A/S Latvijas valsts meži. Vairāk par Kurzemes kultūras programmu:  https://www.kurzemesregions.lv/kultura/